USA: Cosmos chcą zbudować stadion za 400 mln $ (nowy projekt)

źródło: własne

USA: Cosmos chcą zbudować stadion za 400 mln $ (nowy projekt) Pamiętacie słynny klub, który przed laty kupił Pelego i Beckenbauera, by sprzedać futbol Amerykanom? Prawie 30 lat temu upadł, ale dziś jest odrodzony i ma wielkie plany. Na początek podbój Long Island.

Reklama

Rozwiązany w 1984 roku, słynny amerykański klub NY Cosmos został wskrzeszony w 2010 roku. Dziś gra w NASL (odpowiednik drugiej ligi, pod MLS), a ponieważ awans w USA zapewniają pieniądze zamiast wyników sportowych, Cosmos chcą docelowo zostać „franczyzą” czołowej ligi MLS. Nowy stadion to świetny start.

New Cosmos StadiumFot: NY Cosmos / Populous

Dlatego Cosmos złożyli wniosek o przejęcie i zagospodarowanie terenu przylegającego do toru wyścigowego Belmont Park. Chcą tam postawić stadion dla 25 tys. widzów, hotel ze 175 pokojami oraz centrum handlowe. W sąsiedztwie ma się też znaleźć spory park. Cały projekt ma być wart ok. 400 mln $ (z czego połowę pochłonie sam stadion), w całości z pieniędzy prywatnych.

Cosmos ujawnili już wizualizacje koncepcji opracowanej przez pracownię Populous. W bryłę stadionu zostanie wkomponowana kładka dla pieszych, a znakiem rozpoznawczym będą poziome żaluzje, stanowiące ażurową elewację stadionu. Trybuny będą w całości zadaszone, z wyraźną dominacją głównej – między jej dwoma zwykłymi poziomami znajdą się dwa balkony dla klientów biznesowych, a także znaczna liczba skyboksów. Z jednej strony widownia otrzyma tylko jeden poziom, tworząc wrażenie otwarcia na plac z galerią handlową.

New Cosmos StadiumFot: NY Cosmos / Populous

Z uwagi na wczesny etap, nie jest znany termin rozpoczęcia prac. Jednak Cosmos liczą, że nową arenę uda się otworzyć już w połowie 2016 roku.

New Cosmos StadiumFot: NY Cosmos / Populous

Teren leży zaledwie 10 km (w warunkach nowojorskich to stosunkowo blisko) od Flushing Meadows w Queens. Tam z kolei nowy stadion dla 25 tys. lub więcej chce zbudować liga MLS, choć nie ma jeszcze dla niego gospodarza. Pojawiały się spekulacje, że właśnie Cosmos mogliby wejść w partnerstwo, ale jeśli oba plany pójdą do przodu, to o partnerstwie nie będzie mowy. Może za to się okazać, że ubogi piłkarsko Nowy Jork doczeka się lokalnych derbów na Long Island…

Reklama