Euro 2020: 13 miast w 13 krajach

źródło: własne; autor: michał

Euro 2020: 13 miast w 13 krajach Polska ma więc szansę tylko na jeden obiekt, ale może wystawić dwa do wyboru komitetu organizacyjnego. UEFA właśnie podała szczegóły na temat organizacji Euro 2020. Na finał trzeba aż 70 tys. miejsc, za to mecze grupowe mogą gościć nawet stadiony o wielkości 30 tysięcy.

Reklama

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA zapadły kolejne decyzje na temat Euro 2020. Po pierwsze, każdy kraj będzie mógł wystawić po dwa stadiony, ale może otrzymać organizację Euro tylko na jednym z nich. Zapadła bowiem decyzja, że 13 miast w 13 krajach będzie gościć największe Mistrzostwa w historii.

W kwestii stadionów również rekord – tym razem rekordowa jest rozbieżność między najmniejszymi a największymi stadionami. Mecze grupowe będzie można organizować dopiero przy pojemności 50 tys. miejsc (!), ale UEFA zastrzegła sobie dwa wyjątki od tej reguły, z możliwością przyznania meczów obiektom mniejszym od 50, ale nie mniejszym niż 30 tysięcy. Taka furtka pozwoli o ubieganie się np. Szwajcarii, Albanii, Chorwacji czy Danii, gdzie największe areny nie mają 50 tysięcy miejsc. Warto zwrócić uwagę, że ustanowienie minimum na poziomie 50 tys. krzesełek sprawia, że Euro 2020 przerośnie pod względem skali Mistrzostwa Świata, gdzie minimalna pojemność to 40 tysięcy.

Mecze powyżej fazy grupowej będą z kolei wymagały bardzo dużych stadionów. O ile w 2008 roku pojemność 50 tys. wystarczała na finał, o tyle teraz taki stadion będzie mógł organizować najwyżej mecz 1/8. Ten przedział jest więc najwyższym osiągalnym dla Polski (Stadion Narodowy ma 58 tys. – przyp. red.), a ponieważ w naszym kraju tylko dwa stadiony przekroczą granicę 50 tys., trudno się spodziewać, by PZPN wystawił inne wnioski niż Narodowy i Śląski. Ćwierćfinały to już 60 000 +, a półfinały i finał będą wymagały od 70 000 w górę.

Jak zwraca uwagę UEFA, można zgłaszać obiekty istniejące oraz takie, które dopiero mają powstać lub zostać rozbudowane. Jednak budowa musi ruszyć do 2016 roku – w przeciwnym razie obiekt może zostać wycofany. Najpewniej niewielki poślizg nie będzie dyskwalifikujący, jak dotychczas, ale będzie wymagał stosownych gwarancji ukończenia na czas.

Każdy stadion uwzględniony w ostatecznej liście otrzyma „pakiet” meczów. Na jeden obiekt przypadają cztery spotkania – jedno w 1/16 lub ćwierćfinale oraz trzy grupowe. Jedynie pakiet specjalny, dla największego stadionu, uwzględni półfinały i finał.

W związku z przyznaniem tak ogromnej liczbie krajów organizacji, nie ma mowy o występach gospodarzy bez kwalifikacji. Za to każdy kraj-gospodarz otrzyma gwarancję gry co najmniej dwukrotnie przed własną publicznością. Grupy mają dodatkowo być dopasowywane tak, by kibice nie musieli dużo podróżować, a drużyny narodowe mogły trenować w swoich krajach, bez konieczności przeprowadzek przed imprezą.

Poniżej przedstawiamy harmonogram dalszych procedur związanych z Euro 2020:

  • 28.03.2013 – przyjęcie kryteriów dla kandydatów;
  • 04.2013 – publikacja wymogów oraz uruchomienie procesu kandydackiego;
  • 09.2013 – termin na potwierdzenie kandydatur przez kraje;
  • 04/05.2014 – termin na składanie dokumentacji i początek procesu ewaluacji;
  • 09.2014 – ogłoszenie miast-organizatorów.

Reklama