Nowe koncepcje: Zagadka z Minneapolis

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe koncepcje: Zagadka z Minneapolis Poznaliśmy już budżet, poznaliśmy termin budowy, rozpoczął się przetarg na wykonanie. Ale wciąż nie wiemy, jak ostatecznie ten obiekt będzie wyglądał. W tym wypadku nawet zwycięzca konkursu może nawet kompletnie zmienić swój projekt. A właściwie... musi.

Reklama

Dziś zapraszamy Was na podróż do Minneapolis, gdzie w najbliższych latach powstanie kolejny amerykański „superstadion”. Ma się zmieścić w budżecie tuż poniżej miliarda dolarów (975 mln $). W tej cenie mieści się nie tylko warty 690 mln $ kontrakt dla głównego wykonawcy, ale również zupełna przemiana otoczenia i dostosowanie komunikacji.

Ogromny koszt podzielą między siebie władze publiczne oraz klub. By było uczciwie, podział jest prawie „fifty-fifty” - Minnesota Vikings zapłacą 477 mln, a resztę podzielą między siebie władze stanowe (348 mln $) oraz miejskie (150 mln $).

Klub zamierza monstrualną sumę uzyskać ze sprzedaży licencji na krzesełka. To rozwiązanie stosowane często w USA, w ramach którego kibic płaci nie za same karnety na nowym stadionie, ale za zarezerwowanie sobie miejsca pod przyszłe karnety, za które zapłaci osobno. Ponieważ pojemność 65 tys. miejsc nie będzie najwyższa, wyprzedanie licencji wśród chętnych nie powinno stanowić problemu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że udało się już ok. 15 klubom ligi NFL.

Wykonawcę poznamy pod koniec czerwca 2013. To data potwierdzona, ponieważ wczoraj ruszył przetarg. Budowa powinna się zacząć w październiku 2013, a potem trwać do 2016.

Wiemy więc całkiem sporo. Są terminy, są pieniądze, będzie wykonawca. Nie wiemy jednak wciąż, co dokładnie zostanie zbudowane. Nie było konkursu między architektami? Ależ był. W szranki stanęły największe biura projektowe z USA, a walkę o kontrakt wart 34 mln $ wygrało HKS Architects z Teksasu – znani z Cowboys Stadium, Lucas Oil Dome czy niedoszłego projektu dla Liverpoolu.

Problem w tym, że HKS w konkursie zaproponował dwa zupełnie różne pomysły na nowy stadion i nie bardzo wiadomo, który zostanie zrealizowany. Właściwie, należy się spodziewać, że oba pozostaną na wizualizacjach, a powstanie trzeci, potencjalnie czerpiący z tych aktualnych. Trwają jeszcze konsultacje z obywatelami na temat ich oczekiwań, które również mają znaleźć odzwierciedlenie.

Podobnie jak większość mediów skupionych wokół NFL i prawie wszystkich w samej Minnesocie pozostajemy zaintrygowani i z niecierpliwością będziemy oczekiwać końcowego efektu. Pierwsze wizualizacje mogą zostać ujawnione w styczniu, a kompletny plan powinien powstać w marcu. Poniżej prezentujemy dwie wizje zwycięskiej pracowni, a pod nimi jedną odrzuconą w konkursie. Klikając w nazwę pracowni możecie przejść do prezentacji przedstawionych koncepcji.

HKS Architects, wariant 1

Vikings Stadium

HKS Architects, wariant 2

Vikings Stadium

HNTB

Vikings Stadium

Reklama