Moskwa: Projekt dla Dynama odchudzony aż o połowę

źródło: Vedomosti.ru

Moskwa: Projekt dla Dynama odchudzony aż o połowę Kończą się prace nad zmianami w projekcie VTB Arena. Po odpadnięciu z listy organizatorów Mundialu 2018 stadion zmniejszy się bardziej niż sądzono. Pojemność spadnie do 27 tys. miejsc, a koszt aż o połowę.

Reklama

Jeszcze w połowie roku mówiło się, że ogromny kompleks z podziemnymi parkingami, galerią handlową, biurowcami, hotelem i przede wszystkim stadionem zintegrowanym z halą widowiskową pochłonie 1,5 – 1,7 mld $. Dziś inwestorzy mówią o spadku kosztu do 700-750 mln $.

Nie ma informacji, czy zmniejszana będzie część komercyjna, za to ta sportowa na pewno. Kończą się prace nad przeprojektowywaniem stadionu w związku z usunięciem areny z listy organizatorów Mistrzostw Świata 2018. Cięcia są bardzo duże – samo usunięcie najwyższego poziomu trybun pozwoliło oszczędzić ok. 100 mln $.

Zamiast planowanej pojemności 45 tys. (lub 32 bez miejsc tymczasowych) obiekt pomieści na trybunach 27 268 osób. Bank VTB finansujący inwestycję jest zdania, że taki rozmiar jest znacznie korzystniejszy dla Dynama, które nigdy nie gromadziło wielkich tłumów, mając mniej fanów od Spartaka, CSKA czy Lokomotivu.

Wraz z usunięciem najwyższej partii widowni pojawiła się możliwość obniżenia obiektu, dlatego należy się spodziewać znaczących zmian wizualnych. Koncepcja jest jednak niezmienna – stadion i hala widowiskowa mają być wpisane w bryłę dotychczasowego obiektu jako „blob” nad historycznymi fasadami.

Reklama