Singapur: Największa kopuła w historii już rośnie

źródło: RedSports.sg

Singapur: Największa kopuła w historii już rośnie Co dnia widać postępy przy wznoszeniu największej kopuły świata, nad narodowym stadionem Singapuru. Będzie gotowa w 2014 roku i przerośnie nawet te nad znacznie większymi arenami!

Reklama

Wielkie łuki z białej stali zaczynają powoli dominować żelbetową konstrukcję trybun, która powstaje od 2010 roku. Na razie prace nie pokazują jeszcze ogromu przyszłej kopuły nowego stadionu narodowego, ale liczby nie kłamią.

Największe łuki będą mieć aż 310 metrów, podczas gdy obecnie rekordowa konstrukcja tego typu na Cowboys Stadium w Arlington mierzy 275m. Warto przy tym zwrócić uwagę, że stadion Cowboys mieści maksymalnie ok. 110 tys. widzów (w tym 80 tys. miejsc stałych i 30 tymczasowych), podczas gdy ten w Singapurze ma mieć pojemność dokładnie o połowę mniejszą.

Pierwotnie już wczesną wiosną 2012 mieliśmy oglądać wzrost konstrukcji, ale ostatecznie zaczęła się ona wspinać ponad stadion dopiero późnym latem. Termin zakończenia prac w kwietniu 2014 roku nie jest jednak przesunięty, stadion ma być gotowy na zaplanowane otwarcie.

Warto przypomnieć, że poza rekordowym dachem obiekt sportowy i otaczający go kompleks rekreacyjno-komercyjny jest też największą inwestycją na świecie realizowaną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wartość to ok. 1,9 mld S$ (ok. 5 mld zł).

Najświeższe, bo wykonane wczoraj zdjęcia, możecie zobaczyć tylko u nas, w relacji z budowy kolosa. Zapraszamy!

Reklama