Słowacja: Doczekają się realizacji stadionu narodowego?

źródło: Boom.sk

Słowacja: Doczekają się realizacji stadionu narodowego? Władze w Bratysławie okazały się bezradne w ostatnich latach i mimo zapowiedzi od 2008 roku nie udało się ruszyć z budową nowego stadionu narodowego. Jest szansa na przełom? – wypada spytać po wywiadzie premiera dla Słowackiego Radia.

Reklama

Tehelné pole, aktualny stadion narodowy Słowacji, stoi bezużyteczny i popada w ruinę, wymagając natychmiastowych prac. Ale po co renowacje, skoro ma tu powstać zupełnie nowy obiekt? Niestety, od kilku lat są tylko zapowiedzi.

Nowe Tehelne pole?Pod koniec 2008 r. miała ruszyć rozbiórka istniejącego obiektu, w miejscu którego miał stanąć stadion na ponad 20 tys. miejsc (z opcją rozbudowy). Później te prace miały się zacząć w marcu 2010. A ostatnio w lutym 2012. Za każdym z tych terminów kryje się w dodatku inny model finansowania. Najpierw inwestycja publiczna, później prywatny partner J&T, a w końcu właściciel Slovana Bratysława Ivan Kmotrik, który zamówił koncepcję widoczną na wizualizacjach.

Ale na wizualizacjach dotąd się skończyło. W zeszłotygodniowej rozmowie ze Słowackim Radiem premier Robert Fico powtórzył znane już zapewnienia, że rząd nie ma w tej chwili możliwości wyłożenia 40-45 mln € na taką inwestycję. Zdaniem premiera odpowiedzią będzie jednak wejście w PPP (partnerstwo publiczno-prywatne). Dzięki temu obiekt przez organizację imprez i opłaty od państwa będzie spłacał wkład inwestora latami. Jednocześnie Fico nie podał jednak żadnego potencjalnego partnera dla projektu…

Reklama