Nowe stadiony: Offenbach i Kolonia

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Offenbach i Kolonia Zakończyły się prace nad nowym stadionem w Offenbachu nad Menem. Efekty dostępne w świeżej prezentacji, a do kompletu dodajemy dziś mało znany 10-tysięcznik z Kolonii.

Reklama

Sparda-Bank-Hessen-Stadion

Sparda Bank Hessen Stadion

Potocznie nazywany po prostu Der Berg czy Bieberer Berg, stadion stoi w miejscu poprzednika o takiej właśnie nazwie. Ta utrwaliła się na przestrzeni aż ośmiu dekad istnienia poprzednika, jednak nowy obiekt w 2012 zaczął istnienie pod nazwą Sparda-Bank-Hessen-Stadion na mocy 10-letniej umowy sponsorskiej.

Cztery niezależne trybuny zaprojektowała pracownia Bremer AG, znana ze stadionów tanich w budowie i prostych. Rzeczywiście, wzniesienie tego 20-tysięcznika trwało tylko nieco ponad rok i pochłonęło 27 mln €. A warto dodać, że mimo prostoty stadion ma być nowoczesny i stąd choćby powierzchnie pod wynajem czy ok. 3800 m2 baterii słonecznych na dachu.

Stadion można rozbudować do ok. 30 tys. miejsc dzięki zabudowaniu narożników oraz miejsca między dachem a trybunami. W tej liczbie wiele miejsc jest jednak wyłącznie stojących. I choć rozwiązanie to w Niemczech jest powszechne, to Offenbach wyróżnia się lokalizacją miejsc stojących – zamiast za bramkami zostały tu zlokalizowane wzdłuż boiska.

Sportpark Höhenberg

Sportpark Hohenberg

W Kolonii jest co prawda wielki stadion Mundialu 2006, ale i ten doczekał się chwil chwały. Podczas Pucharu Konfederacji pełnił rolę treningowego, a przez kibiców i ekspertów bywa nazywany perłą wśród stadionów, na których grają amatorskie kluby.

Nic zresztą dziwnego, bowiem jego główna trybuna z ciekawie uformowanym zadaszeniem jest atrakcją samą w sobie. Mieści 3 tys. widzów. Znacznie więcej może znaleźć się wokół boiska na niewielkich wałach, gdzie oficjalnie znajduje się 7 tys. miejsc stojących.

W maju 2012 roku zainstalowano tu po raz pierwszy sztuczne oświetlenie.

Reklama