Nowe projekty: Krasnodar i Eskisehir

źródło: własne

Po Kaliningradzie kolejne rosyjskie miasto pokazało oficjalnie, jak będzie wyglądał stadion Mundialu 2018. Z kolei do Turcji zaglądamy, by pokazać jak wyglądał pomysł na goszczenie Euro 2016 w Eskisehirze.

Reklama

Stadion Krasnodar

Stadion Krasnodar

W 2010 roku Rosjanie zaprezentowali wstępne koncepcje dla swoich aren Mundialu 2018. Wizja przekonała FIFA, a dziś międzynarodowe konkursy rozstrzygają o ostatecznej formie obiektów. W tym tygodniu pokazywaliśmy efekty decyzji z Kaliningradu, teraz czas na jeden z największych stadionów Mistrzostw 2018, w Krasnodarze. Nie ma oficjalnej nazwy, stąd robocze Stadion Krasnodar, za to ma pojemność zadeklarowaną na poziomie ponad 50 tys. miejsc. Jak podkreślają architekci z rosyjsko-amerykańskiego zespołu Mosproekt-4 i HKS Architects, układ widowni jest bardzo demokratyczny – misa trybun została ukształtowana tak, by wszyscy widzowie mieli możliwie zbliżony do siebie poziom komfortu. Wyższy będą mieć jedynie pasy lóż VIP-owskich i biznesowych, które jednak zostały dyskretnie wkomponowane w całość.

Ważne elementy z pomysłu Tima Hupe z 2010 roku zostały wykorzystane – jest i geometryczna kompozycja, i żółto-zielone barwy związane z regionem, jego symbolem i zespołem Kubań, który będzie tu grał. Warto bowiem pamiętać, że lokalny rywal do 2018 roku zamierza zbudować własny obiekt na 36 tys. i zostawi mundialową arenę bardziej znanym rywalom.

Wspomniany już symbol regionu to słonecznik, z którego najnowsza koncepcja wybrana w konkursie czerpie bardzo wiele. Promienista, prawie kwiecista forma jest widoczna nie tylko z lotu ptaka, ale też z perspektywy przechodnia. Dzięki przecinaniu się wielu prostych stadion nabiera dynamizmu, a do tego zyskuje ciekawe funkcje. Między Ukośnymi elementami konstrukcji – tak w dachu, jak w fasadach – zainstalowane zostaną żaluzje. Te dachowe, podobnie jak na Allianz Arenie, będą umożliwiały optymalne nasłonecznienie murawie. Z kolei te na zewnętrznej elewacji pozwolą świetnie wentylować wnętrze upalnym krasnodarskim latem, a izolować i zamykać od mrozów zimą.

Te elementy pozwolą na optymalne wykorzystanie areny podczas meczów, koncertów czy innych imprez, ale też mają obniżyć koszty funkcjonowania. Naturalna wentylacja/izolacja pozwoli zredukować niezbędne systemy wentylacji/ogrzewania. Kolejne oszczędności da instalacja na konstrukcji baterii słonecznych oraz korzystanie z wód termalnych, niewymagających podgrzewania.

Eskişehir Stadyumu

Eskisehir Stadyumu

To koncepcja nie najświeższa i z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że zdezaktualizowana. Jednak od 2010 roku nie było nowej koncepcji, a budowa stadionu dla Eskisehiru wciąż jest w planie. Dlaczego? Miejscowy Eskisehirspor należy do bardziej popularnych zespołów w Turcji, a jego kibice słyną w kraju ze swojego dopingu podobnie jak ci z Bursy. Tyle że dziś wciąż śpiewają na starych trybunach, podczas gdy władze centralne i samorządowe w całej Turcji inwestują w obiekty sportowe, na czele właśnie z wymienioną już Bursą. Po nowych stadionach w największych miastach również porównywalny z Krakowem Eskisehir ma mieć swój reprezentacyjny obiekt.

Przedstawiona dziś koncepcja była częścią tureckiej kandydatury do Euro 2016 i powstała na zlecenie krajowej federacji piłkarskiej. Zakłada pojemność prawie 39 tys. widzów z pełnym zadaszeniem trybun. Sama widownia ma mieć zmienną wysokość – dwupoziomowe sektory ze strefą VIP/biznes nad szatniami zawodników (główna trybuna) będą się stopniowo obniżać za bramkami aż do jednopoziomowej trybuny naprzeciw głównej.

Dzięki temu zabiegowi bryła obiektu z zewnątrz ma być bardziej atrakcyjna, bo wraz z trybunami wysokość ma zmieniać dach. Fasady to siatka podświetlana od środka z okazałymi otworami układającymi się w tradycyjne dla arabskiego zdobnictwa wzory. W połączeniu z nocną iluminacją ta „wycinanka” ma dać ciekawy efekt wizualny.

Reklama