Nowe stadiony: Włodzimierz i Rostów

źródło: własne; autor: redakcja

Stadion zbudowany przez niemieckich jeńców przy fabryce traktorów, a potem zburzony w czynie społecznym? To prawdziwa historia z nie tak odległych zakątków Rosji. Zapraszamy na dwie nowe prezentacje!

Reklama

Torpedo Stadion Vladimir

Stadion TorpedoProjektowanie zakończono w 1948 roku, a budowę w 1950. Znaczny udział we wznoszeniu obiektu mieli niemieccy jeńcy wojenni, ale głównym motorem były zakłady produkcji ciągników we Włodzimierzu. Zresztą, ich pracownicy później tłumnie przychodzili na mecze, a widownia rzędu 10-15 tys. nie była wtedy w Związku Radzieckim częstym widokiem.

W 1958 roku obiekt otrzymał nowe nawierzchnie boiska i bieżni, a także nowy budynek dla sportowców. Istniał w tej formie do 1978 roku, kiedy został w czynie społecznym rozebrany. Dlaczego? Władze miasta liczyły, że przed Igrzyskami 1980 w Moskwie centrala zainwestuje w zupełnie nowy obiekt. Tak się jednak nie stało i dopiero dzięki uwzględnieniu obiektu w wydatkach zakładów produkcji rolniczej udało się pozyskać fundusze na budowę nowych trybun. Prace zakończyły się w drugiej połowie 1988 roku.

Miał powstać stadion o niespotykanym w tamtych czasach standardzie – z pełnym zadaszeniem trybun i podgrzewaną murawą. Pieniędzy nie wystarczyło jednak na nic poza nowymi trybunami z żelbetu. W 1991 otrzymały one maszty oświetleniowe, a w kolejnych latach przeszły gruntowną modernizację.

Olimp-2 Stadion

Stadion Olimp-2Budowa tego obiektu ruszyła i zakończyła się w 1930 roku przy zakładach przemysłowych w Rostowie. W swojej historii przeszedł kilka znaczących modernizacji, osiągając największą świetność w latach 1950. Wtedy należał do największych w całym Związku Radzieckim dzięki dwupoziomowym trybunom i pojemności ok. 32 tys. osób.

W 2002 ruszyła najnowsza przebudowa, po której obiekt stanowią cztery niezależne trybuny z miejscami siedzącymi. Pokaźne zaplecze biurowe i sportowe ma tylko główna, która jest też wyposażona w częściowe zadaszenie. Prace ujęte w tej przebudowie zakończyły się w 2010 roku.

Co ciekawe, w 2010 roku Rostów stał się pierwszym miastem poza okręgiem moskiewskim, w którym odbył się finał Pucharu Rosji.

Reklama