Nowa budowa: VTB Arena

źródło: własne

Jeden z najbardziej niezwykłych stadionów powoli zbliża się do rozpoczęcia prac w Moskwie. Stadion Dynama jest już prawie rozebrany, pozostaną tylko jego fasady. Wewnątrz ma się zmieścić nowy, większy stadion, a do tego hala widowiskowa.

Reklama

Jak informowaliśmy w grudniu, koszt realizacji tego wyjątkowo odważnego projektu to aż 1,7 mld $, czyli prawie 5 mld zł. W tej cenie mieści się nie tylko stadion i hala widowiskowa, które zostaną zamknięte w jednej bryle. Plan obejmuje też wielkie powierzchnie biurowe, apartamentowce, hotel, centrum handlowe i parkingi podziemne.

VTB Arena Fot: MANICA Architecture

VTB Arena Fot: MANICA Architecture

Najważniejszą częścią pozostaje jednak tytułowa VTB Arena, czyli osadzone na murach nieistniejącego już obiektu Dynama Moskwa trybuny stadionu i hali. Hala ma mieścić od 12 do 15 tys. widzów, a nowy stadion 33 tys. z możliwością powiększenia do 45, gdy zajdzie taka potrzeba. Czy zajdzie, to jednak jest mniej oczywiste. Oficjalnie stadion wciąż bowiem może się znaleźć na liście aren Mistrzostw Świata 2018 (gdzie pojemność musi przekraczać 40 tys.), ale nieoficjalnie jego szanse są niewielkie. Mundial ma się bowiem odbyć na jednym z dwóch budowanych stadionów – VTB Arena lub Stadionie Spartaka. Kryterium jest czas ukończenia, a pod tym względem Spartak znacznie wyprzedza Dynamo.

VTB Arena Fot: Metro1935

Gdy o tym piszemy, w stolicy Rosji trwają prace rozbiórkowe. To przygotowanie do właściwej budowy, ale jak zwykle w takich przypadkach, staramy się pokazać też rozbiórkę starego stadionu. Zniknęło już ok. 50% trybun, a docelowo po zabytkowym stadionie zostaną tylko zewnętrzne ściany. Nad nimi wyrośnie „blob”, którym zamknięte zostaną trybuny stadionu i hali wraz z częścią pasaży komercyjnych.

Budowa według planu ma się zakończyć w 2016 roku.

Reklama