Zabrze: Budowa tydzień po tygodniu (cz. 1)

źródło: własne

Zapraszamy na kalendarium prac w Zabrzu. Stadion Ernesta Pohla zmienia się z dnia na dzień, dlatego warto przypomnieć, co działo się do tej pory. Zapraszamy na podróż po ostatnich pięciu miesiącach na placu budowy.

Reklama

24 sierpnia 2011

W Urzędzie Miejskim w Zabrzu zawarta została umowa, na mocy której możliwe jest rozpoczęcie pierwszego etapu modernizacji Stadionu im. Ernesta Polha w Zabrzu.

8 września 2011

Nastąpiło przekazanie terenu budowy. Stadion Zabrze Spółka z o.o. przekazał teren firmie Polimex – Mostostal.

26 września 2011

Rozpoczęły się zaawansowane prace rozbiórkowe. Na pierwszy ogień poszła trybuna wschodnia, znajdująca przy ul. Damrota.

Stadion Ernesta Pohla w przebudowie Fot: Górnik Zabrze

17 października 2011

Wyburzony został tunel, którym na płytę boiska mogły wjeżdżać pojazdy uprzywilejowane.

31 października 2011 

Na placu budowy miało miejsce spektakularne wydarzenie. Rozpoczęto demontaż wielkiej wieży zegarowej, która była obecna na stadionie od 1988 roku.

10 listopada 2011 

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z wylewaniem fundamentów. Pierwszy „chudy beton” pojawił się na północy.

Stadion Ernesta Pohla w przebudowie Fot: Górnik Zabrze

18 listopada 2011

Podjęto decyzję o zamontowaniu nowych masztów oświetleniowych, które posłużą do czasu uruchomienia oświetlenia umieszczonego w konstrukcji dachu przyszłego stadionu.

21 listopada 2011

Prace ziemne nabrały tempa. W miejscu trybun północnej i wschodniej pogłębiają się doły pod fundamenty, głębokie nawet na 5 metrów.

28 listopada 2011

Wylana została kolejna porcja chudego betonu na dawnej trybunie wschodniej (naprzeciwko głównej).

7 grudnia 2011

Rozpoczęto demontaż starych masztów oświetleniowych.

15 grudnia 2011

Na „południu” rozpoczęto montaż zbrojenia. Trwają intensywne prace nad klatkami schodowymi i przyszłym parkingiem podziemnym.

Stadion Ernesta Pohla w przebudowie Fot: Górnik Zabrze

23 grudnia 2011

Pierwszy prawdziwy dzień zimy na budowie przy Roosevelta. Mimo pogorszenia warunków atmosferycznych, prace są kontynuowane bez jakichkolwiek zakłóceń. Prace związane z wylewkami zostały poszerzone o założenie foli ochronnej, a także instalację urządzeń ogrzewających.

4 stycznia 2011

Na placu bodowy rozpoczęto montaż konstrukcji pierwszego „żurawia”. Łącznie podczas budowy stadionu ma pojawić się sześć tego typu urządzeń.

12 stycznia 2011

Przez ostatnie trzy dni trwały prace przy tymczasowych masztach oświetleniowych. Ustawione słupy oświetleniowe posłużą do czasu ukończenia budowy. Później zostaną zdemontowane, a światło będzie płynąć z lamp umieszonych na zadaszeniu obiektu.

Stadion Ernesta Pohla w przebudowie Fot: Górnik Zabrze

20 stycznia 2011

Trwają prace umożliwiające rozgrywanie wiosną spotkań Górnika na własnym obiekcie. Na podłączenie czekają maszty oświetleniowe (trzeba je także wyregulować), przeniesiono instalacje odpowiadające za doprowadzanie i odprowadzanie wody z płyty głównej. W związku z tym przeniesiony zostanie także zbiornik retencyjny i system podgrzewania murawy.

Gabriel Dutkiewicz

Reklama