Narodowy: Kilka słów o zieleni

źródło: PAP; autor: michał

Większość prac nad zielenią wokół Narodowego już za nami, a mimo to niewiele się o tym mówi. Tymczasem wokół obiektu docelowo będzie posadzonych ok. 130 tys. drzew, krzewów i bylin – podał PAP.

Reklama

Stadion Narodowy jest otoczony przez rozległy teren ok. 20 hektarów. Bezpośrednie otoczenie obiektu już jest ogrodzone, ale za dnia ma być otwartym dla warszawiaków parkiem. By miejsce stało się przyjazne od początku funkcjonowania obiektu, powstał projekt jego zagospodarowania.

Zgodnie z nim docelowo na terenie zostanie posadzonych ok. 130 tys. roślin, z których większość już jest na miejscu. Do ocalonego w trakcie budowy parkowego drzewostanu dołączyły nowe drzewa (420), niektóre nawet kilkudziesięcioletnie, wysokie na 8-9 metrów. Drogi dojścia prowadzące na stadion są podkreślone za pomocą szpalerów drzew o walorach ozdobnych, takich jak dąb błotny czy ambrowiec balsamiczny.

Strefy skarp - trudno dostępne ze względu na znaczne nachylenie terenu - zostały obsadzone kilkudziesięcioma tysiącami sztuk krzewów w atrakcyjnym układzie kompozycyjnym, który, ze względu na nachylenie, będzie wyraźnie widoczny. Pozostała część terenu, znajdująca się u podnóża stadionu, będzie miała charakter parkowy - znajdą się tam otwarte murawy i łąki kwietne, przeznaczone do wykorzystywania rekreacyjnego.

Większość roślin znalazła się już na swoich miejscach, na zagospodarowanie czeka jeszcze teren od strony północnej, pomiędzy stadionem a remontowanym obecnie przystankiem kolejowym "Stadion". Główny ciąg komunikacyjny podkreślać będzie aleja z 86 drzew. Drzewa zasadzone zostaną także na placu znajdującym się na wprost wyjścia ze stacji. Wzdłuż alei znajdą się zaś trawniki mogące służyć jako miejsce rekreacji i wypoczynku.

Zieleń na Stadionie Narodowym Fot: Narodowe Centrum Sportu

Zieleń na Stadionie Narodowym Fot: Narodowe Centrum Sportu

Reklama