Brazylia: Nagroda dla stadionu – na razie za implozję

źródło: Ceara.gov.br

Do Mundialu zostało jeszcze 2,5 roku, a stadion w Fortalezie ma już pierwszą nagrodę. Doceniono implozję głównej trybuny, którą wkrótce zastąpi nowa. Operacja nie tylko była widowiskowa dla tysięcy mieszkańców (zobacz), ale też wyjątkowo precyzyjna.

Reklama

World Demolition Awards to „oscary świata rozbiórek”. Nic więc dziwnego, że władze stanu Ceara chwalą się prestiżową nagrodą dla jednej z prowadzonych tam inwestycji. Estadio Castelao był dotąd przede wszystkim znany z niezwykłej atmosfery tworzonej przez fanów, ale po ostatnim sezonie został zamknięty i wtedy właśnie – 12 czerwca – odbyła się operacja implozji głównej trybuny.

Firma Fábio Bruno Construções prowadziła wcześniej skomplikowane symulacje, by zapewnić powodzenie przy wysadzaniu konstrukcji. Efekty były tak dobre, że jako pierwsza firma z Ameryki Łacińskiej FBC najpierw została nominowana, a później zdobyła nagrodę za przeprowadzenie implozji. Z odległości kilkuset metrów całe zdarzenie oglądały tysiące mieszkańców. Na poniższych filmach możecie zobaczyć, jak wybuch wyglądał od środka i z perspektywy widzów na zewnątrz.

Operacja w Fortalezie była wyzwaniem, ponieważ zniszczenia wymagały tylko centralne sektory, podczas gdy reszta trybun okalających boisko musiała pozostać nienaruszona mimo istniejącego połączenia. Udało się i obecnie inwestycja jest już zaawansowana na 45% i postępuje bez opóźnień. Odnowiony stadion ma być gotowy na Puchar Konfederacji 2013.

Poza nową trybuną główną do tego czasu powstanie cały dolny poziom widowni, który zostanie głębiej wkopany i przybliżony do boiska. Rozszerzony będzie dach, pojawią się nowe elewacje i zupełnie zmieni się otoczenie.  

Reklama