Gdańsk: Będzie kara, kolej dojedzie

źródło: Trojmiasto.pl / PAP; autor: michał

Wykonawca zapłaci karę za opóźnienia w oddaniu PGE Areny, ale nie wiadomo jeszcze, w jakiej wysokości. Sumę ustali specjalna komisja, która zacznie prace we wrześniu. A już teraz ruszył przetarg na remont linii kolejowej do stadionu.

Reklama

PGE Arena miała być gotowa w styczniu 2011, ale później umowę aneksowano na 30 kwietnia, a później kolejny termin został ustalony na 30 czerwca. Ostatecznie za datę ukończenia przyjmuje się 18 lipca i od niej naliczane będą kary. Za ile dni? To pozostaje do ustalenia.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że generalny wykonawca taką karę zapłaci. Nikt bowiem nie kwestionuje, że opóźnienie miało miejsce. Zresztą to konsorcjum wystąpiło już do nas z wnioskiem o powołanie komisji, która ustali faktyczną zwłokę w zakończeniu budowy i na tej podstawie poda wysokość kary. Zgodnie z zapisami w kontrakcie sankcja za każdy dzień opóźnienia wynosi ponad 200 tysięcy złotych – tłumaczy w rozmowie z PAP wiceprezes BIEG Adam Kalata.

W skład tej komisji wejdą przedstawiciele obu stron - generalnego wykonawcy oraz miejskiej spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012, która nadzorowała budowę PGE Areny Gdańsk. Komisja powinna zacząć działać we wrześniu, a skończy po ustaleniu wspólnego stanowiska. - Przy ustalaniu faktycznego opóźnienia trzeba jednak uwzględnić czynniki obiektywne, takie jak niesprzyjająca pogoda oraz poprawki i zmiany, jakich zażądała UEFA. Te elementy z pewnością miały wpływ na termin zakończenia inwestycji – ocenił Adam Kalata.

Tymczasem właśnie ruszył przetarg ogłoszony przez gdański oddział Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK. Dotyczy zaprojektowania i wykonania modernizacji 3,5km trasy kolejowej od dworca głównego do Letnicy, gdzie powstanie dworzec prowadzący na stadion i przyszłe obiekty targowe. Wykonawca zmodernizuje nieużywany od kilku lat tor SKM do Nowego Portu wraz z siecią trakcyjną oraz zbuduje rozjazd między torami tuż przed stacją Gdańsk-Kolonia (patrząc od strony centrum Gdańska). Rozjazd umożliwi wymijanie pociągów. Ponadto wzmocni konstrukcję wiaduktu kolejowego w pobliżu Węzła Kliniczna zobacz na mapie Gdańska. Obiekt, choć powstał w 1983 roku, jest w krytycznym stanie.

Po wyremontowanej linii pociągi będą mogły jeździć z prędkością 80 km/h, a dzięki niezatrzymywaniu się na innych przystankach składy będą mogły dotrzeć na PGE Arenę z centrum już w 10 minut. Prace pochłoną ok. 10-15 mln zł.

Reklama