Australia: Stadion w Melbourne znów z nagrodą

źródło: SMH.com.au

Ledwo w lipcu zebrał cztery wyróżnienia, a już w sierpniu ma na koncie piąte. Stadion wyróżniony przez czytelników Stadiony.net tym razem otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie.

Reklama

W lipcu informowaliśmy, że AAMI Park (Rectangular Stadium) w Melbourne otrzymał cztery nagrody w regionalnym konkursie architektonicznym. Teraz obiekt odebrał piąte wyróżnienie. Tym razem za jego wykonanie minister rozwoju nagrodził firmę Grocon, która przez 3 lata budowała nowy „prostokątny” stadion na południu kraju.

Grocon uznanie władz zdobył dzięki wysokiej jakości pracy włożonej właśnie w nowy 30-tysięcznik w Melbourne. Czasu nie było wiele, jeśli brać pod uwagę złożoność projektu. Grocon musiał bowiem samodzielnie prowadzić wiele prac, nie mogąc zlecić ich podwykonawcom. Wśród nich był transport wielkich kratownic dachu i fasady, które przekraczały normy przyjęte w stanie Victoria.

Jury podkreśliło też, że budowa była nietypowa – część fundamentów wylewano na końcu, już po zakończeniu montażu konstrukcji stalowej. A mimo to jakość prac betonowych oceniono jako wyjątkowo wysoką.

AAMI Park mieści 30 500 widzów (z możliwością znacznej rozbudowy), a kosztował 268 mln AU$. Trwająca od 2007 r. zakończyła się w minionym roku, a obiekt znalazł się również wśród najciekawszych stadionów świata w opinii naszych czytelników. Nie tylko nominowaliście go w plebiscycie Stadion Roku, ale też przyznaliście mu aż 1683 pkt, pozwalając na zajęcie 8. miejsca wśród stadionów oddanych do użytku w 2010 roku.

Reklama