Wrocław: UEFA każe zakryć napis „ŚLĄSK”

źródło: Gazeta.pl; autor: michał

Na czas Euro 2012 krzesełka Stadionu Miejskiego we Wrocławiu nie utworzą napisu „ŚLĄSK”. Białe siedziska przykryte będą zielonymi pokrowcami, by nie drażnić UEFA. Tyle tylko, że na wcześniejszych mistrzostwach nie trzeba było ukrywać przynależności klubowej stadionów...

Reklama

We Wrocławiu na zyczenie UEFA zniknie napis ŚLĄSK, odnoszący się do klubu. Nie pomogły tłumaczenia, że to też nazwa regionu - UEFA zażądała usunięcia tej symboliki. Najpierw krzesełka białe miały zostać zastapione zielonymi, ale ostatecznie zdecydowano się na przykrycie tych zainstalowanych zielonymi pokrowcami, by nie powodować kolejnych kosztów związanych z instalacją i demontażem. Zamiast takiego obrazka...

Stadion Miejski we Wrocławiu

... kibice zobaczą taki:

Stadion Miejski we Wrocławiu

- Przedstawiciele UEFA absolutnie nie zgodzili się, aby na stadionie w czasie Euro 2012 znajdowały się jakiekolwiek barwy, symbole czy nazwy związane z klubem, w tym wypadku Śląskiem – opowiada w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Maciej Nowaczyk ze spółki Wrocław 2012. - Dlatego UEFA nakazała, aby w czasie mistrzostw napis "Śląsk" ułożony z 676 krzesełek zniknął. To normalna sytuacja dla UEFA. W czasie wcześniejszych mistrzostw Europy na wszystkich stadionach usuwano symbole związane z konkretnym klubem. Pozwalano pozostawić tylko napisy nazw miast – podkreśla.

- UEFA i FIFA organizujące mistrzostwa Europy i świata są bardzo rygorystyczne pod tym względem. Na Euro 2012 musimy udostępnić stadion, który będzie idealnie czysty w sensie reklamowym. Nie może być na nim żadnych reklam i napisów poza nazwą Wrocław. Jeśli stadion będzie miał wtedy sponsora, którego logo pojawi się w nazwie obiektu, to i tak na czas Euro 2012 trzeba będzie to zmienić. UEFA nakazuje, aby wtedy stadion nazywać miejskim, wrocławskim. W innych miastach będzie tak samo - zauważa Nowaczyk.

Niestety, słowa Nowaczyka nie mają pokrycia w rzeczywistości. Podczas Euro 2008 napisy z krzesełek informowały o klubowej przynależności do FC Basel (Bazylea), Servette FC (Genewa) czy Young Boys (Berno). Z kolei w Euro 2004 kamery przed meczami mogły wyłapać napis Benfica na Estadio da Luz (Lizbona) czy BFC (Estadio do Bessa, Porto).

Reklama