Nowe stadiony: Senica, Krško, Jagodina i Zagrzeb

źródło: własne; autor: redakcja

Zapraszamy na krótką podróż po Bałkanach i słowackiej Senicy. Wspaniała sceneria na zdjęciach z Jagodiny, sektor gospodarzy mniejszy od tego dla gości na stadionie NK Zagreb oraz malutka, ale robiąca spore wrażenie trybuna ze Słowenii – to dzisiejsze atrakcje.

Reklama

Stadion FK Senica (Słowacja)

Stadion FK Senica

Skromny obiekt w słowackiej Senicy jest jednym z najmniejszych w najwyższej lidze tego kraju. Po modernizacjach z 2009 i 2010 roku prezentuje się jednak zupełnie przyzwoicie. Jego centralnym punktem jest trybuna główna z całą infrastrukturą niezbędną dla spełnienia podstawowych wymogów (3 miejsca dla telewizji, 12 dla prasy, 63 dla VIP-ów). Oczywiście nie ma tu miejsca na strefy biznesowe, za to na otaczających boisko trybunach swoje miejsce znajdzie dokładnie 4165 widzów, z czego ponad połowa pod dachem naprzeciw trybuny głównej.

 

Stadion FK Jagodina (Serbia)

Stadion FK Jagodina

Wśród miejscowych Serbów jest znany bardziej jako Stadion pod Górą Đurđevi, na którą oferuje większości widzów wspaniały widok. Wzniesiony w 1958 roku stadion mieścił wtedy ok. 20 000 osób. Dziś jego rozmiar jest znacząco mniejszy – zmienił się nieco układ trybun, a wszędzie zainstalowano krzesełka. Dlatego klub podaje, że na mecze wpuszczanych jest najwyżej 10 000 widzów.

 

Stadion Matija Gubec (Słowenia)

Stadion Matija Gubec

Istnieje od wielu dekad, ale dopiero w latach 70. naprawdę stał się stadionem. Wtedy małą drewnianą trybunę zastąpiła ciekawa, zadaszona konstrukcja żelbetowa z jeszcze bardziej efektowną lożą VIP. Najważniejsi goście dosłownie wiszą nad głowami zwykłych widzów. Tych ostatnich może być 1420, do tego 50 w loży i 147 w sektorze dla przyjezdnych. Łącznie więc pojemność wynosi 1617 miejsc.

 

Stadion NK Zagreb (Chorwacja)

Stadion NK Zagreb

Choć są drugim co do wielkości klubem w stolicy Chorwacji, ich widownię stanowi niewielka grupa. Fani nazywani „Białymi Aniołami” nie zapełniają nawet mniejszej trybuny głównej (3850 miejsc), więc nic dziwnego, że gościom oddano tu aż 5000 miejsc po drugiej stronie boiska. Od 2008 roku jest oświetlenie, za to od wielu lat na obiekcie znajduje się tor kolarski, który znacząco pogarsza widoczność z części miejsc.

 

Stadion Radnik (Chorwacja)

Stadion Radnik

Imię odziedziczył po klubie, który grał tu jeszcze w 2009 roku. Dziś jednak na Radniku nie występuje już Radnik, a HNK Gorica, powstała z fuzji poprzednika z innym zespołem. Nowy klub, a wraz z nim stadion, bierze udział w rozgrywkach chorwackiej drugiej ligi. Dla kibiców jest widownia ok. 8000 miejsc na dwóch trybunach, z których jedna powstała na nasypie, a druga to konstrukcja żelbetowa z częściowym zadaszeniem. Stojący niedaleko Zagrzebia stadion powstał na potrzeby Uniwersjady 1987.

 

Stadion Lučko (Chorwacja)

Stadion Lucko

To najświeższy nabytek chorwackiej Ekstraklasy i jednocześnie najmniejszy w naszej bazie obiekt Prva HNL i Zagrzebia. Mieści zaledwie 1800 widzów, za to dzięki kompleksowej przebudowie z 2007 roku ta kibice mają do dyspozycji dwie zadaszone trybuny – wystarczająco na najwyższe krajowe rozgrywki.

Reklama