Katar: Najdroższy stadion świata – na razie

źródło: własne; autor: michał

Dotychczas najwięcej kosztował nowojorski New Meadowlands. Katarczycy budują stadion mniejszy o połowę, ale droższy aż o 400 mln $! I to nie wszystko na co ich stać, bo wciąż nie znamy cen większości pozostałych projektów Mundialu 2022...

Reklama

Patrząc na ten stadion można się zastanawiać, co autor miał na myśli. Choć według oficjalnego opisu przedstawionego przez Katarczyków ma on przypominać namiot beduinów, to nawiązanie jest bardzo luźne. Sports City Stadium przywodzi na myśl statek kosmiczny i jemu będzie też bliższy niż namiotowi.

Na początek ceną – okrągłe 2 miliardy dolarów to aż o 400 mln więcej niż Amerykanie zapłacili za New Meadowlands, przy czym stadion w Dausze będzie mniejszy prawie o połowę. Za to będzie zawierał funkcje, jakich żaden stadion w USA nie ma. Rozsuwany dach to tylko przystawka, bo poza nim ruchome będzie też boisko i... trybuny. Jeśli potwierdzi się przedstawiona kilka miesięcy temu wizualizacja, to boisko będzie się wysuwało poza stadion razem z widownią na ok. 10 000 miejsc, która tym samym będzie mogła służyć jako osobny, mniejszy obiekt widowiskowy.

Sports City StadiumKoszty podniesie na pewno system klimatyzacji – nawiewy będą ulokowane tak, by chłodzić kostki i łydki, a także szyje widzów na każdym krzesełku. Otwarte pozostaje pytanie, ile będzie krzesełek. W zgłoszeniu do FIFA komitet organizacyjny zaznaczył pojemność 47 500 miejsc, ale obecnie mówi się, że liczba ta może wzrosnąć do 65 000.

W stadion zostanie wkomponowanych wiele pomieszczeń, na czele z wieżowcami stanowiącymi jego najwyższy punkt. Co ciekawe, część infrastruktury ma się unosić ponad ziemią, bliżej dachu. Z kolei u podstawy trybun znajdą się podziemne parkingi i sztuczny zbiornik wodny. Na razie znamy tylko wstępne wizualizacje, nie wiadomo, jakie technologie będą użyte. Nawet system klimatyzacji jest jeszcze w fazie testów i niewykluczone, że nie przejdzie ich pomyślnie. Działa bowiem na testowej trybunie na 500 miejsc, ale w rzeczywistości do obsłużenia będą dziesiątki tysięcy widzów i nie wiadomo, czy uda się osiągnąć aż taką wydajność.

Sports City Stadium

Co ciekawe, Sports City Stadium nie musi wcale być najdroższym stadionem Mundialu 2022. Jest jedynie pierwszym, którego koszt ujawniono. Wiadomo za to, że same tylko modernizacje trzech istniejących stadionów pochłoną 4 mld $. Tymczasem wciąż nie znamy ceny za największy obiekt. W Lusail pod Dauhą stanie finałowa arena z widownią na 86 250 osób i (jeśli uda się opracować takie rozwiązanie) pierwszym na świecie całkowicie rozsuwalnym dachem.

Reklama