Historyczne: Dawne Wembley, Victoria Ground

źródło: własne; autor: redakcja

W dziale historycznym dziś dwie wyjątkowe karty z historii stadionów piłkarskich. Z jednej strony stadion, który raz gościł być może nawet 300 000 widzów, a z drugiej wielokrotnie mniejszy, ale za to... najstarszy działający nieprzerwanie stadion świata. Przez 119 lat Victoria Ground był domem Stoke City.

Reklama

Empire Stadium, Wembley

Empire Stadium at Wembley Park

Tak, tak – mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę, że Wembley oficjalnie nie nazywało się Wembley, tylko British Empire Exhibition Stadium, co zwykle skracano do Empire Stadium. Ale że stadion znajdował się w parku Wembley, to określenie przez lata przylgnęło do obiektu. Gdy powstawał w 1923 roku, nie miał sobie równych w całej Wielkiej Brytanii, a i w Europie jego rozmach był ewenementem. Tym większym, że stadion miał w założeniu istnieć przez zaledwie parę lat, na czas wielkiej wystawy. Został jednak ocalony i stał się domem reprezentacji narodowej i wielu wydarzeń najwyższej rangi aż do 2000 roku. Nic dziwnego, bo w chwili otwarcia miał pojemność rzędu 127 000 miejsc, a pierwszy mecz – finał Pucharu Anglii – oglądało z trybun nawet 200 000 osób! Co więcej, niektóre źródła informują o liczbach rzędu 240 – 300 000!

Przez lata obiekt zmieniał się niewiele – w 1955 roku zainstalowano sztuczne oświetlenie, w 1963 doszły tablice wyników, a w 1966 roku zadaszenie łuków za bramkami. Stopniowo modernizowano zaplecze obiektu, a w końcu wymianie uległo całe zadaszenie. Wraz z likwidacją miejsc stojących i wprowadzeniem krzesełek pojemność spadła do 82 000 miejsc. Symbolem Wembley stały się dwie wieże przed główną trybuną, które istniały od samego początku i okazały się tak wytrzymałe, że podczas burzenia wykonawca miał ogromne kłopoty i nie wyrobił się w zakładanym terminie.

Przez dekady na Wembley odbywały się największe imprezy świata. W 1948 roku Olimpiada, w 1966 Mistrzostwa Świata, w 1996 roku Mistrzostwa Europy, a do tego wszystkie krajowe finały, wielkie mecze reprezentacji i cała masa koncertów, wśród których znalazł się ten największy w historii – w 1988 zapotrzebowanie na występy Michaela Jacksona było tak ogromne, że sprzedano łącznie 504 000 biletów, a koncerty podzielono na 7 wieczorów.

Victoria Ground

Victoria Ground w Stoke Fot: fac23b

Znacznie mniejszy, ale też niezwykle ważny stadion, który dziś możecie oglądać po raz pierwszy, to Victoria Ground w Stoke-onTrent. Dlaczego ważny? Gdy był niszczony w 1997 roku, był najstarszym na świecie działającym stadionem piłkarskim. Zawodników i kibiców Stoke City gościł nieprzerwanie przez 119 lat, od 1878 roku!

W swojej historii obiekt gościł kilka wielkich meczów, oficjalny rekord zaliczając w 1937 roku, kiedy spotkanie z Arsenalem oglądało z trybun 51 380 osób. To ponad dwukrotnie więcej, niż stadion mieścił w latach 90. - wtedy to jego pojemność spadła do zaledwie 22 500. Obiekt mimo dobrego stanu i jeszcze lepszej komunikacji nie mógł funkcjonować dalej w związku z Raportem Taylora, który wymusił szybką modernizację angielskich stadionów. Zamiast kosztownej przebudowy władze Stoke City postanowiły zbudować nowy obiekt w innym miejscu, kończąc ze względów bezpieczeństwa swoją 119-letnią przygodę z Victoria Ground.

Reklama