Raport Taylora: Dokument okiem eksperta

źródło: własne

„Wbrew temu, co głoszą rozmaici samozwańczy kibicowscy „eksperci”, dziennikarze, politycy oraz podobni im „gazetowi moraliści” to właśnie Raport Taylora doprowadził do zmian na angielskich stadionach” - komentuje dr Dominik Antonowicz,. Nie zgadza się, że to sama „walka z chuligaństwem” poszła Brytyjczykom aż tak dobrze.

Reklama

Raport Taylora został napisany pod tragicznych wydarzeniach na stadionie Hillsborough. Jest efektem publicznego śledztwa, które miało ujawnić przyczyny tragedii, jaka wydarzyła się podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii pomiędzy Nottingham Forest a Liverpool FC 15 kwietnia 1989 roku. Dokument ten okazał się przełomowy nie tylko dla angielskiego futbolu, ale również otworzył drogę do ogromnych zmian piłkarskich widowisk niemal w całej Europie.

Raport stanowi niezwykle rzetelne i wielowymiarowe studium zjawiska kibicowania w Anglii na przełomie lat 80. i 90. Liczy 188 stron. Lord Taylor podjął odważną próbę analizy organizacji piłkarskich spotkań na terenie Anglii, wskazując przy tym na kardynalne błędy i zaniedbania, które w konsekwencji doprowadziły do śmierci 96 osób i do utraty zdrowia dla ponad 600 kibiców. Poza określeniem pośrednich i bezpośrednich przyczyn tragedii Raport Taylora wskazuje na konieczność wprowadzenia konkretnych zmian, które winny się dokonać, aby tak potworna tragedia nie mogła zdarzyć się nigdy więcej.

Wbrew temu, co głoszą rozmaici samozwańczy kibicowscy „eksperci”, dziennikarze, politycy oraz podobni im „gazetowi moraliści” to właśnie Raport Taylora doprowadził do zmian na angielskich stadionach, wprowadził miejsca siedzące na trybunach, zlikwidował płoty, czy ograniczył anonimowość tłumu kibiców, a przede wszystkim poprawił warunki, w jakich kibice mogą uczestniczyć w meczach piłkarskich.

Wynikiem tych prac jest niezwykle ciekawy, niebanalny, ale wielowymiarowy dokument. Okazał się druzgocąco krytyczny dla ówczesnych władz piłkarskich, organizatorów meczów, stadionowej infrastruktury oraz panujących na meczach kibicowskich zwyczajów. Lektura dokumentu uświadamia czytelnikowi, że napisany on został w sposób bardzo wyważony, bez doktryniarstwa, „prywatnych wycieczek” i politycznego pieniactwa. Jednocześnie jest on bardzo konstruktywny, proponując konkretne rozwiązania, które w późniejszym okresie fundamentalnie zmieniły oblicze angielskiego futbolu.

Raport Taylora pokazał jednocześnie, że instytucja publicznego śledztwa może być przeprowadzona rzetelnie oraz uczciwie, a dochodzenie do prawdy nie musi być przedmiotem partyjnych awantur. Lord Taylor i prowadzony przez niego zespół dochodził do prawdy mozolnie, poprzez 174 spotkania ze świadkami oraz uczestnikami tych tragicznych wydarzeń, a także analizę setek stron dokumentów. Jest on antytezą publicznego dyskursu, publicznych śledztw oraz rozwiązywania społecznych problemów w Polsce. Dla mnie jako socjologa zajmującego się polityką publiczną oraz społecznym zjawiskiem kibicowania, ale również zwykłego obywatela i podatnika Raport Lorda Taylora stanowi niedościgniony wzór.

Autor raportu Peter Murray Taylor - zasłynął jako skuteczny prawnik i wybitny sędzia - od dziecka kibicował drużynie Newcastle United FC. Zmarł w 1997 roku.

Dr Dominik Antonowicz - doktor socjologii, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendysta rządu brytyjskiego (2001) oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w programach ,,Start" (2006) oraz ,,Kolumb" (2008).

Reklama