Olimpiada 2020 w... Casablance?

źródło: InsideTheGames.com; autor: michał

Czy największa metropolia Maroka będzie pierwszym miastem Afryki, które ugości Igrzyska? Walczyli już o Mundial 2010, ale ubiegła ich RPA. Tym razem również konkurencją jest kandydat z południa – pisze serwis InsideTheGames.biz.

Reklama

W ostatnich latach w Maroku ruszyły prace nad budową kilku dużych stadionów. Na początku stycznia otwarto wielką arenę w Marakeszu, a już zaczęto prace przygotowawcze do budowy największego obiektu w tej części Afryki. Grand Stade Casablanca pomieści 80 000 widzów i pochłonie ok. 300 mln $. Będzie gotowy w 2013 roku, a już w 2015 stanie się główną areną Pucharu Narodów Afryki.

Ale dla Marokańczyków to za mało. Walczyli już wcześniej o Mistrzostwa Świata 2010, ale nieznacznie przegrali w głosowaniu FIFA z Republiką Południowej Afryki. A ponieważ szans na kolejny Mundial dla Afryki w najbliższych latach nie ma, Maroko powalczy o Igrzyska Olimpijskie.

© SCAU

Podobnie jak w przypadku piłkarskich mistrzostw, ta impreza po raz pierwszy zawitałaby wówczas do Afryki. Kiedy dokładnie? Oficjalnego potwierdzenia kandydatury o Olimpiadę 2020 jeszcze nie ma, ale minister sportu wyraźnie daje taką możliwość. Czas na potwierdzenie zgłoszenia jest do września tego roku. Jeśli kandydatura z Maroka wpłynie, to będzie to właśnie Casablanca ze swoim nowym stadionem wzorowanym na róży pustyni.

Ale podobnie jak w przypadku Mundialu, Maroko może oczekiwać walki z innym miastem kontynentu. Swoje olimpijskie aspiracje jeszcze przed budową Moses Mabhida Stadium potwierdził Durban w RPA. Dlatego właśnie tamtejszy stadion zbudowano tak, by dało się go powiększyć tymczasowo z 55 000 do ok. 80 000 miejsc.

Reklama