Jak będziemy monitorowani?

źródło: RP.pl; autor: michał

Dziś w życie weszło rozporządzenie, które reguluje sprawę monitoringu na stadionach piłkarskich. Chodzi oczywiście o to, by skutecznie wyłapywać chuliganów – informuje RP.pl.

Reklama

W ramach przygotowań do Euro 2012 przygotowano rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Określa ono gdzie, jak i w jaki sposób można/trzeba nagrywać zachowania widzów.

Najważniejsze są oczywiście trybuny, które muszą być stale monitorowane tak, by ewentualne incydenty nagrywały co najmniej dwie kamery. Mowa tu nie tylko o obrazie, ale też o dźwięku. A że wielokrotnie na polskich stadionach instalowano sprzęt, którego jakość uniemożliwiała identyfikację, określono również minimalne wymagania techniczne. Wraz z rozporządzeniem obowiązywać mają także nowe parametry obrazu dla przedmiotu o wysokości 50 cm. Wynoszą one w wypadku rejestracji obrazu: I kategorii – co najmniej 500 pikseli, IV kategorii – 12 pikseli. O jakie kategorie chodzi?

Rejestracja obrazu będzie podzielona na cztery kategorie: I – rejestracja obrazu w celu ustalenia tożsamości; II – rejestracja obrazu w celu określenia cech grupowych; III – ciągła rejestracja obrazu w celu przekazania operatorowi informacji o ujawnieniu osoby lub rzeczy; IV – ciągła rejestracja obrazu w niektórych miejscach, a także dźwięku, pozwalająca operatorowi wykryć zagrożenie w miejscu dozorowanym przez kamerę w celu przekazania informacji o stanie bezpieczeństwa.

Urządzenia do rejestracji obrazu lub dźwięku staną także w miejscach, w których może dojść do burd: kasy biletowe, bramy i furtki, ciągi komunikacyjne, parkingi czy w końcu płyta boiska (a w wypadku koncertów – scena).

Jednocześnie organizator imprezy masowej musi zawsze informować osoby wchodzące na obiekt, że przebieg imprezy będzie nagrywany.

Reklama