Nowy projekt: Sparda-Bank Hessen Stadion

źródło: własne

Choć grają tylko w trzeciej lidze, są popularnym klubem. Niestety część ich stadionu to tymczasowe stalowe trybuny. Już w lutym to zacznie się zmieniać – ruszy budowa widowni na 20 600 miejsc.

Reklama

W trwającym sezonie zespół Kickers Offenbach ma spore szanse na awans do drugiej ligi. Wraz z dobrą grą wzrasta również frekwencja. Średnia sięga tu prawie 9000 na mecz, co w trzeciej lidze jest jednym z najlepszych wyników. Nic dziwnego, że klub doczeka się po latach nowego stadionu. Co prawda do wykorzystania całej pojemności Stadionu am Bieber Berg (ponad 25 000) jest daleko, ale pod względem infrastruktury wiele wymaga zmian. Spora część widowni w Offenbach jest niezadaszona, a jedna z trybun to tymczasowa stalowa konstrukcja.

Dlatego już w lutym ruszy kompleksowa modernizacja, której efektem będzie zupełnie nowy stadion. Jego otwarcie zaplanowano już na lato 2012, choć prace będą przebiegały etapami. Nowy obiekt pomieści mniej od obecnego – 20 600 widzów. To jednak wystarczająca pojemność na obecne potrzeby klubu, a w razie wzrostu frekwencji nad trzema z czterech niezależnych trybun można będzie dobudować drugi poziom, powiększając pojemność o kolejne 10 500 miejsc. W wyjściowej pojemności zaplanowano 10 500 miejsc siedzących i kolejne 10 100 stojących. W tym spory sektor dla przyjezdnych (2900 miejsc), 800 miejsc biznesowych, 120 w 10 lożach oraz 40 stanowisk dla osób na wózkach.

Za projekt i budowę odpowiada firma Bremer AG, która zaprojektowała również stadiony w Gliwicach i Paderborn. O ile dwa poprzednie są jednak niemal identyczne, ten różni się prawie całkowicie, a opcja nadbudowy kolejnych trybun to jedna z niewielu cech wspólnych z poprzednikami.

Stadion w Offenbach od dwóch pozostałych będzie bardziej okazały nie tylko pod względem rozmiaru, ale też architektury. Główna trybuna zostanie zintegrowana z budynkiem z czerwonej, klinkierowej cegły. W nim ulokowana zostanie niemal cała infrastruktura, na czele z szatniami dla obu zespołów i drużyn młodzieżowych, biurami klubu, filią banku (Sparda-Bank Hessen jest sponsorem komercyjnym obiektu) oraz pomieszczeniami dla kibiców (m. in. siedziba fanprojektu, miejsce zabaw dla najmłodszych). Pod pozostałymi trybunami znajdzie się jedynie niezbędna infrastruktura sanitarna i cateringowa, a ich wygląd zewnętrzny zdominują potężne betonowe kolumny, pełniące jednocześnie rolę fasady i podtrzymujące dach.

Zadaszenie znajdzie się 21 metrów nad boiskiem, a oświetlenie kolejnych kilka metrów wyżej, na niewielkich masztach. Choć trybuny będą w pełni niezależne od siebie, zadaszenie ma być połączone w narożnikach, gdzie znajdą się dodatkowe podpory.

Klub nie podał jeszcze kosztu inwestycji, ale wiadomo, że w lutym rozpocznie się demontaż trybuny głównej, którą zastąpi widownia na 2500 miejsc – najmniej z całego stadionu, ale to z powodu lokalizacji na tej trybunie 800 miejsc biznesowych, stanowisk dla prasy i przeszklonych lóż. Kolejna ma być rozebrana trybuna tymczasowa za jedną z bramek.

Fot: Kickers Offenbach

Reklama