Kijów: Prace idą jak burza

źródło: NSC-Olymp.com; autor: michał

W pół roku zrobili więcej, niż w latach 2008-2009. Dziś kijowski stadion jest gotowy w 60%, choć jeszcze w maju miał pół roku opóźnienia. To wtedy rząd podjął decyzję, że wszystko musi się zmienić – pisze NSC-Olymp.com.

Reklama

Będzie główną areną Euro 2012. To tam 1. lipca 2012 odbędzie się finałowy mecz imprezy. Ale potwierdzenie tego faktu otrzymaliśmy dopiero w październiku, kiedy UEFA ostatecznie zaakceptowała stadion. Przyczyną zgody na utrzymanie go wśród obiektów-gospodarzy była radykalna zmiana w zarządzaniu inwestycją i na placu budowy.

Wiosną 2010 roku Stadion Olimpijski miał być już na półmetku rekonstrukcji. Zamiast tego miał 6 miesięcy opóźnień niemal przy każdym realizowanym elemencie. Wielka trybuna główna ledwie wychodziła wtedy z ziemi, nie myślano nawet o stawianiu segmentów przyszłego dachu. Perspektywa utraty największego obiektu Euro była całkiem realna. W związku tym rząd 21. kwietnia spotkał się i podjął decyzję o zmianach w spółce realizującej inwestycję. Firma NSK Olympiysky została wcielona do narodowej agencji zajmującej się przygotowaniami do Euro. Stworzono międzynarodowy sztab ekspertów, których głównym zadaniem było wyprowadzić budowę na prostą.

Od początku maja projekt jest realizowany w trybie kryzysowym. Zamiast jednego głównego wykonawcy jest dwóch. Robotnicy pracują całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych. Dwa instytuty badawcze sprawdzały jakość wykonywanych elementów.

Efekt jest imponujący: w ciągu 7 miesięcy od maja zrealizowano więcej prac niż w latach 2008-2009 łącznie. Stadion jest już na etapie 60% i z każdym dniem zbliża się do końca coraz szybciej. W omawianym okresie powstała główna konstrukcja dachu – 80 olbrzymich pylonów tworzących „koronę” oraz liny, jakie zostaną do nich podpięte podniesione w styczniu 2011. Jest też gotowy 5-piętrowy budynek VIP pod trybuną główną, a sama trybuna stoi już niemal cała –przed rozkładaniem lin dachu nie położono tylko kilkudziesięciu prefabrykowanych stopni. One pojawią się już w nowym roku.

Inwestor zakupił już 75% wyposażenia IT (nowoczesne technologie stanowią aż 40% kosztu stadionu) i bardzo szybko wykańczane są wszystkie niezbędne instalacje. Prace trwają m. in. nad wodociągami, elektrycznością, klimatyzacją, wentylacją. Zakończył się montaż szyb na stadionie, wykańczane są loże i strefy komercyjne pod trybunami. Zyskuje też otoczenie stadionu – trwają przebudowy dróg, zakończono już umacnianie wzgórza obok stadionu, a budowa podziemnego parkingu na 280 aut ruszyła z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Na 2011 rok zaplanowano prace, które będą przynosiły atrakcyjne wizualnie efekty. Pierwszym takim procesem będzie podnoszenie dachu (styczeń 2011), na którym pojawi się membrana (wiosna 2011). W okresie od marca do maja 2011 powstanie 47 000 m2 placów z kostki granitowej wokół obiektu. A na marzec-maj zaplanowano ułożenie nowej murawy i bieżni lekkoatletycznej. Termin oddania obiektu latem 2011 jest bezpieczny.

Reklama