Jak kibicuje świat? Jak będzie kibicować Polska?

źródło: kibicowanie.eu

Futbol to nie tylko najpopularniejszy sport na ziemi, to też wielka pasja milionów ludzi. Poświęcają się, objeżdżają świat, wiernie wspierają klub przez całe życie – to wszystko będzie można zobaczyć w Krakowie od 9 do 22 września dzięki projektowi „Kibicowanie jako uniwersalny język”.

Reklama

Debata, jakiej nie było

Przed Euro 2012 nastał w Polsce boom stadionowy, a Kraków wysuwa się na jego czoło, budując jako jedyny ośrodek dwa obiekty piłkarskie. Jaka atmosfera będzie na nich panować? Pomóc w odpowiedzi na to pytanie mają goście czwartkowej debaty, która rozpocznie się o 18:00 w krakowskim klubie Pauza przy Floriańskiej.

Głos zabiorą ci, którzy dialogiem z kibicami zajmują się na co dzień – koordynator policyjnych „spotterów” Mariusz Potaczek, koordynator wrocławskiego projektu PL.2012 „Kibice Razem” Jakub Kurowski czy wreszcie socjologowie badający fanów piłkarskich – dr Tomasz Sahaj oraz Radosław Kossakowski.

O odbudowie nowohuckiego Hutnika opowie Adam Gliksman, wiceprezes klubu. O relacjach fanów z mediami redaktor Michał Białoński, szef sportu w serwisie Interia.pl. O trudnych losach wartego pół miliarda Stadionu im. Henryka Reymana będą dyskutować pełnomocnik prezydenta Barbara Janik oraz radny Dariusz Olszówka.

Kibicowanie i sztuka

Te tematy nie idą w parze? Tylko pozornie. W Galerii 2 Światy na Kazimierzu od 11 do 20 września można oglądać 28 wyjątkowych zdjęć z 5 kontynentów. Ich autorzy to zarówno zawodowi fotografowie, jak i amatorzy, którzy uchwycili na zdjęciu wyjątkowy moment. Co ważne, tylko jedno ze zdjęć pokazuje incydent o charakterze chuligańskim – bo wśród kibiców chuligani stanowią zdecydowaną mniejszość. Nie braknie za to fotografii z... wieczoru kolęd, wyczerpującej podróży na pociągu towarowym czy parady na stulecie czwartoligowego klubu.

Otwarcie wystawy już w piątek 10 września o 19:00. Gośćmi specjalnymi będą koordynatorka Football Supporters Europe Daniela Wurbs z Hamburga oraz kilku z autorów fotografii.

Debata i wystawa to część projektu „Kibicowanie jako uniwersalny język” - niekomercyjnej inicjatywy dwójki kibiców, wspieranych finansowo przez Football Supporters Europe i wydawnictwo sportowe Sendsport. Trzecim elementem wydarzenia jest utrwalający jego ideę katalog ze zdjęciami i tekstami naukowymi oraz publicystycznymi. Patronem honorowym inicjatywy została spółka PL.2012, koordynująca przygotowania Polski do Euro 2012.

Reklama