Nowy stadion: Dnipro Arena

źródło: własne; autor: redakcja

Dzięki wizycie poznaniaków w Dniepropietrowsku możemy Wam pokazać jeden z najnowszych obiektów Ukrainy, którego zdjęcia są rzadkością. Powstał w 2008 roku, odpadł z organizacji Euro 2012, ale za to był miejscem triumfu Ukrainy nad Anglią…

Reklama

Historia tej inwestycji sięga 2004 roku, budowa ruszyła wówczas w maju. Kiedy więc Polska i Ukraina zostały ogłoszone gospodarzami Euro 2012, prace trwały już trzy lata. Wtedy Dniepropietrowsk był uważany za jeden z jaśniejszych punktów ukraińskiej kandydatury pod względem infrastruktury sportowej – w końcu budowa „nowego Meteoru” już trwała. Ostatecznie jednak miasto trafiło na zaplecze podobnie do Odessy, Chorzowa i Krakowa, po czym ostatecznie odpadło po decyzji UEFA. Pojemność 31 003 miejsc nie zadowoliła UEFA, ponieważ oznaczało to ok. 28 000 miejsc netto, o 2000 poniżej wymogów. Prezydent ukraińskiego związku piłkarskiego sugerował ścieśnienie niektórych sektorów dla zwiększenia pojemności, ale projektu to nie uratowało.

Wart 65 milionów euro stadion (co ciekawe, pierwotnie wyceniany na 25 mln $) otwarto ostatecznie 14 września 2008. Pierwszym oficjalnym meczem było jednak spotkanie z 19 listopada, między Ukrainą a Norwegią. Od tego czasu najważniejszym wydarzeniem sportowym na Dnipro Arena był kwalifikacyjny triumf nad Anglią z 10 października 2009. Jedynego gola strzelił wtedy Nazarenko, a w Anglii doniesienia z meczu zdominowały relacje z incydentów – w trakcie meczu z trybun poleciało w stronę zawodników wiele rac, z których jedna trafiła bramkarza Davida Jamesa. Padły też oskarżenia o rasizm widowni.

Na co dzień obiekt służy miejscowemu Dnieprowi Dniepropietrowsk, który jednak nie jest obecnie w stanie wykorzystać potencjału oferowanego przez jednopoziomowe, w pełni zadaszone trybuny. W pierwszym sezonie po otwarciu obiektu wcale nie było wielkiego napływu widzów spragnionych lepszej infrastruktury – średnia frekwencja wzrosła z 9023 do 11 928. W sezonie 2009/10 Dniepr zdołał zapełnić stadion już w ponad połowie. Obiekt oferuje 269 miejsc dla VIP-ów oraz przestronną restaurację dla 550 osób.

Reklama