Warszawa: Dziś rozbiórka słynnej „Krytej”

źródło: Gazeta.pl / własne; autor: michał

Najstarsza trybuna przy Łazienkowskiej i jedyna wpisana do rejestru zabytków od dziś będzie wyburzana. Jej fasada ma jednak być odtworzona w nowym obiekcie. Klub już się przeprowadził – informuje Gazeta.pl.

Reklama

Mieściła 5976 osób. Nie mieści, bo krzesełka, barierki i inne elementy zostały zdemontowane. Puste jest już muzeum klubowe. We wtorek zaczęła się wyprowadzka Legii, która tymczasowo zajmie pomieszczenia pod północną trybuną, za bramką. Na nową główną trybunę powróci po lutym 2011, bo wtedy ma być oficjalnie gotowa.

W miejscu obecnej konstrukcji z 1930 roku powstanie nowa... mniejsza trybuna. Jej niższa pojemność (ok. 5000) będzie wynikała przede wszystkim z tego, że to tam docelowo znajdą się loże i sektory dla najzamożniejszych, a także infrastruktura dla mediów.

Ponieważ trybuna była wpisana do rejestru zabytków, konserwator zgodził się na modernizację pod warunkiem pozostawienia jej historycznej fasady. Technicznie jest to na tyle trudne, że fasada nie ocaleje w całości – część trzeba będzie usunąć, ale po modernizacji te elementy zostaną odtworzone, nadając nowoczesnemu stadionowi historycznego charakteru.

Po zakończeniu budowy Stadion Wojska Polskiego pomieści 31 103 widzów.

Reklama