Chiny budują kolejnego olimpijskiego giganta

źródło: własne; autor: michał

Hangzhou to kwitnące miasto – w ciągu 10 lat potroiło liczbę mieszkańców i dziś ma ich już 8 milionów. Wkrótce zakwitnie tu też przypominający wielki kwiat stadion olimpijski. Choć najbliższa Olimpiada odbędzie się w Londynie, to jednak na wschodzie Chin powstanie znacznie bardziej efektowny obiekt. Dzięki uprzejmości twórców możecie go u nas oglądać.

Reklama

Hangzhou ma już jeden efektowny stadion, nad którym jak wieżowce górują dwie betonowe wieże. To jednak za mało dla miasta, które jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w Chinach. Dziś liczy już ponad 8 milionów mieszkańców, co oznacza, że na jedno miejsce na nowym stadionie olimpijskim przypadnie 100 osób – trybuny pomieszczą bowiem 80 000 widzów. To wystarczająco, by spełnić najsurowsze wymogi MKOL i FIFA. Stadion może w przyszłości stać się więc obiektem choćby chińskiej kandydatury do organizacji Mundialu. Zainteresowanie takim pomysłem Chiny już wyrażały.

Szanse Hangzhou Sports Park Stadium rosną tym bardziej, że obiekt jest już budowany. Uroczyście zainaugurowano prace w grudniu 2009, a zakończą się w 2013 roku. Poza samym obiektem powstanie olbrzymie centrum rekreacyjno-handlowe dla mieszkańców. Jego plan to wspólna inicjatywa architektów z biur NBBJ i CCDI. Jak sami podkreślają, najważniejszym celem nie jest w tym przypadku uczynienie kompleksu dochodowym. – Rzecz nie w tym, jak komercyjnie utrzymać ogromny stadion między meczami, ale jak ten gigant wraz z dwoma milionami metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych w zielonej otoczce może uformować przyszłe centrum miasta i stworzyć nowy styl życia mieszkańców. Nasz projekt ma na celu właśnie to - mówi Hu Xiaoming z pracowni CCDI.

Kompleks ma pełnić rozmaite funkcje, które ułożono warstwowo. Wszystkie główne obiekty sportowe (główny stadion, główny kort tenisowy i mniejsze kryte korty) zostaną połączone bulwarami zbudowanymi nad parkiem. Dzięki temu oraz dzięki trzem kładkom poruszanie się między obiektami przy okazji imprez i na co dzień ma być wygodne. To tym ważniejsze, że na krańcach kompleksu znajdą się dwa główne węzły komunikacyjne Hangzhou. Kolejny poziom zajmą korty tenisowe – w sumie w kompleksie będzie ich aż 23 oraz park. Wśród drzew i alejek zaplanowano boisko z bieżnią lekkoatletyczną i niewielką trybuną. Ostatnią warstwę będą stanowić obiekty handlowe. Znajdą się one pod powierzchnią parku, nie odbierając przestrzeni rekreacyjnej. Rysunki uwzględniające wszystkie wymienione warstwy znajdziecie wśród wizualizacji projektu. Tak podzielona przestrzeń ma umożliwiać mieszkańcom korzystanie z różnych form aktywności w czystej formie.

A skoro już o formie mowa – według projektu stadion i główny kort przyjmą formę kwiatów. Kompleks powstaje przy bulwarze największej rzeki Azji, Jangcy, więc nic dziwnego, że jego najbardziej charakterystyczne elementy będą naśladować florę występującą lokalnie. Trybuny stadionu będą częściowo otwarte, by widzowie mogli oglądać Jangcy i piętrzące się na drugim jej brzegu wieżowce.

Reklama