Chińczycy pomogą Ukrainie przed Euro 2012

źródło: Czornomorec Odessa / własne

Chińskie firmy budują stadiony niemal wszystkim krajom Trzeciego Świata. Teraz skierowali swe kroki na Ukrainę. Jedna z państwowych firm przejmie budowę w Odessie, a do tego zbuduje przed Euro 2012 linię szybkiej kolei i kilka innych projektów – poinformował prezes Czornomorca Odessa.

Reklama

Na południu Ukrainy wielkie wydarzenie. We wtorek prezes Czornomorca Odessa Sergiej Siwołap podał szczegóły przygotowywanej od półtora roku ukraińsko-chińskiej umowy. Nowy stadion Czornomorca Odessa dokończą Chińczycy. Na plac budowy nie wejdą od razu, ale pojawią się przy kolejnych fazach budowy. Nie zmienia się projekt, a data ukończenia pozostaje ustalona na 2011 rok.

Umowa o partnerstwie była negocjowana od dawna, a w niedzielę przedstawiciele chińskiej firmy (prawdopodobnie spółka-córka China State Construction Engineering Corporation) odwiedzili plac budowy. Urzekła ich lokalizacja w nadmorskim parku, podkreślali też jakość pracy wykonanej przez ukraińskich robotników. Prace w Odessie wykonają na kredyt. Ten po zakończeniu budowy będzie spłacać klub, który w zamian otrzyma stadion na własność. Będzie więc w znacznie lepszym położeniu od polskich zespołów, które są skazane na dzierżawę miejskich obiektów.

Poza dokończeniem Prokopenko Arena chińska firma przed Euro 2012 zbuduje wartą ok. miliard hrywien linię szybkiej kolei z międzynarodowego lotniska w Boryspolu do Kijowa (ok. 40km) i kilka mniejszych projektów.

Reklama