Afryka: Stadion w zamian za bojkot Tajwanu

źródło: RNW.nl; autor: michał

Taiwan boleśnie przekonał się o sile chińskiej dyplomacji. Rząd chiński przekonał Malawi, by zerwała stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. W zamian afrykański kraj dostanie... nowy stadion narodowy – pisze serwis Radio Netherlands Worldwide.

Reklama

Malawi miało bardzo dobre stosunki z Taiwanem od 40 lat. Teraz zerwanie relacji spowodowało wycofanie tajwańskich inwestycji, które podjęto przez lata. Stanęła m. in. wielka fabryka nawozu, która spowoduje drastyczny wzrost kosztów dla rolników. Nawozy są bowiem towarem deficytowym, a bez fabryki koszt ich transportu podrożeje o 40%, co odbije się na cenach.

Gra jest jednak warta świeczki – przynajmniej z punktu widzenia władz w stolicy. W 900-tysięcznym Lilongwe powstanie wielki stadion narodowy, który zrealizują władze Chin. Mieszczący 40 000 widzów obiekt ma kosztować 65mln $. Poza stadionem Chińczycy wzniosą centrum kongresowe, 5-gwiazdkowy hotel i nowy budynek parlamentu.

To wszystko „podarunki” od władz Chin, które w ten sposób poszerzają swoją strefę wpływów w Afryce kosztem Tajwanu. Dziś trudno już znaleźć kraj, w którym stadion narodowy nie byłby budowany przez Chińczyków. Informowaliśmy o tej polityce w 2009 roku.

Reklama