Olsztynowi grozi powstanie koszmarnego stadionu?

źródło: Olsztyn.WM.pl

Nowy miejski stadion powstanie w formule „zaprojektuj i zbuduj”, co oznacza, że jedna firma przeprowadzi całą inwestycję. Prezydent wierzy, że nie wpłynie to na jakość, ale architekci ostrzegają: „Firma zleci to taniemu czyli słabemu zespołowi projektowemu”.

Reklama

Władze Olsztyna zamierzają zlecić kilka kluczowych inwestycji w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Oznacza to, że za projekt i wykonanie obiektu będzie odpowiedzialna jedna firma. To z kolei może prowadzić do powstania niskiej jakości obiektu. Prezydent Piotr Grzymowicz zapewnia, że można takiego scenariusza uniknąć: - Sztuka polega na tym, aby odpowiednio opisać inwestycję, a następnie wyegzekwować od zwycięzcy przetargu ścisłe trzymanie się tych opisów. Wówczas nie ma ryzyka, że powstanie obiekt, który nie spełnia oczekiwań - mówił dla „Gazety Olsztyńskiej”.

Zupełnie inaczej patrzy na sprawę Sławomir Hryniewicz, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Olsztynie. – Firma, która wygrywa przetarg w formule "zaprojektuj i zbuduj", zleci wykonanie projektu taniemu, czyli – nie ma co ukrywać – słabemu zespołowi projektowemu - przekonuje Hryniewicz.

Reklama