Nowy projekt: Trzepoczący dach Shide

źródło: własne / WorldArchitectureNews.com; autor: Redakcja

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego pomysłu na stadion prosto z Chin. Dach, który powiewa na wietrze, strome ściany porośnięte roślinnością i trybuny połączone z ogrodami – to pomysły amerykańskich architektów.

Reklama

W naszej bazie znalazł się właśnie Dalian Shide Stadium - jedna z konkursowych wizji nowego stadionu dla chińskiego pierwszoligowca. Amerykańska pracownia NBBJ stworzyła ekstrawagancką wizję lekkiego i ekologicznego stadionu. Najciekawszy wydaje się w tym pomyśle dach. Zawieszone na linach panele mają być od siebie niezależne i poruszać się na wietrze. według architektów mają w ten sposób wpływać mobilizująco na kibiców i w naturalny sposób poprawiać atmosferę na meczach. Otwarte pozostaje pytanie o... ochronę przed deszczem.

Obiekt pomieści 40 tys. widzów, a w razie potrzeby może zostać tymczasowo powiększony do 55 tys., przez zabudowanie trybun za bramkami. Na co dzień jednak przestrzeń na krańcach obiektu zostanie pusta – otwarta z jednej strony na morze, z drugiej na ogrody zintegrowane ze stadionem. Niezbędna infrastruktura usługowa ma się znaleźć w wysokich, pochyłych ścianach zewnętrznych, które będą jednocześnie głównymi wspornikami zadaszenia. Mają też być gęsto porośnięte roślinnością.

Nie wiadomo czy ten intrygujący pomysł zostanie zrealizowany. Konkurs, na który amerykanie przygotowali koncepcję został wstrzymany, a obecnie trwają poszukiwania nowej lokalizacji dla obiektu. Niewykluczone, że po wyborze nowej działki projekt w obecnej formie straci na aktualności.

Reklama