Zobacz najnowszy brytyjski stadion

źródło: PortalKibica.pl; autor: Michał

Niektórzy Anglicy ich nie cierpią, bo wszystkie wyglądają tak samo. Tym razem w Walii powstał kolejny „identikit stadium”, czyli jeden z wielu budowanych według tego samego schematu, ale z innych elementów.

Reklama

Cardiff City Stadium zastąpi ponad stuletni Ninian Park, od którego dzieli go tylko dwieście metrów. Jest nowoczesny, w całej Walii mniejszy tylko od wielkiego Millenium Stadium. Mieści dokładnie 26 628 osób i właśnie dziś jego bramy otworzyły się po raz pierwszy, podczas meczu z Celtikiem Glasgow. Ze Szkocji na sparing przyjechało parę tysięcy kibiców. W przyszłości można rozbudować górny poziom do łącznej pojemności ok. 30 tys., jednak wyjściową pojemność obniżono ze względu na koszty.

Jednak stadion, który wkrótce zmieni nazwę po sprzedaży praw komercyjnych, jest tylko częścią znacznie większego projektu. Poza obiektem do futbolu i rugby powstanie też hotel, wielki kompleks handlowy, mniejszy stadion lekkoatletyczny, a poczciwy Ninian Park ustąpi miejsca osiedlu mieszkaniowemu. Wszystko pochłonie ok. 100 milionów funtów, z czego prawie połowa (48) przypadła na sam stadion. Miał być tańszy, jednak koszt wzrósł w trakcie realizacji.

Juz teraz władze szacują, że w okolicy przybyło dzięki inwestycji ok. 1,2 tys. nowych miejsc pracy, lepiej jest też z parkingami, których brakowało przy Ninian Park. Jest ich o 1,5 tys. więcej.

Więcej w Portalu Kibica.

Reklama