Prace w Poznaniu wyprzedzają harmonogram

źródło: PAP; autor: Michał

Ponad 200 ludzi od rana do późnych godzin wieczornych pracuje przy modernizacji Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Postęp prac znacznie wyprzedza zakładany wcześniej harmonogram – informuje PAP.

Reklama

Prace przy budowie pierwszej i trzeciej trybuny posuwają się w błyskawicznym tempie. Zakończyło się już betonowanie stropu pierwszej kondygnacji pierwszej, wschodniej trybuny. Teren trybuny numer jeden pokryły liczne stopy fundamentowe, na których betonowane są słupy. Jednocześnie trwa zakładanie instalacji podposadzkowych, a w połowie kwietnia zakończy się obniżanie zwierciadła wody gruntowej.

Pod zachodnią trybuną powstaje m.in. garaż podziemny dla gości VIP. Od tygodnia pracuje już jeden żuraw wieżowy i trwa montaż kolejnego. Tymczasem za drugą trybuną trwa ostatni etap wykonywania słupów i belek wspierających konstrukcję całego zadaszenia.

- Mamy wyprzedzenie ok. 30-40 procent w stosunku do planowanego harmonogramu. Przeliczając to na dni, jesteśmy z pracami o trzy, cztery tygodnie "do przodu" - powiedział Ryszard Dembiński, prezes spółki Euro Poznań 2012 cytowany przez PAP.

Zdaniem Dembińskiego najbardziej skomplikowanym przedsięwzięciem będzie układanie konstrukcji stalowych, na które zostanie założone zadaszenie ze specjalnej membrany. Z tego samego materiału zostało wykonane zadaszenie pod czwarta trybuną.

- Na konstrukcję zostanie zużytych siedem tysięcy ton stali. Dla porównania na nie tak dawno oddanym Moście Rocha zostało zużytych 70 ton czyli sto razy mniej. I trzeba będzie jeszcze to wciągnąć na wysokość nawet powyżej 50 metrów - wyjaśnił Dembiński.

Reklama