Uczestnicy Euro 2012 będą trenować na Śląsku?

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Dziesięć miast z naszego regionu ubiega się o status centrów pobytowych dla reprezentacji uczestniczących w piłkarskich mistrzostwach Europy.

Reklama

Ministerstwo Sportu zakończyło zbieranie kandydatur miast, które ubiegają się o to, aby to na ich stadionach trenowały drużyny narodowe, które będą występowały podczas Euro 2012. Z całego kraju napłynęła ponad setka zgłoszeń. Województwo śląskie reprezentuje dziesięć ośrodków. Już w pierwszej kandydaturze zgłoszeniowej Chorzowa do organizacji mistrzostw, jako obiekty pomocnicze wytypowano stadiony Ruchu Chorzów, GKS-u Katowice, Górnika Zabrze, Energetyka Rybnik oraz ośrodki w Pawłowicach i Start w Wiśle. Teraz dodano do nich także stadiony w Sosnowcu, Bielsku-Białej, Tychach i Wodzisławiu.

- Spośród zgłoszonych ofert komisja powołana przez ministra sportu wyselekcjonuje te centra, które spełniają podstawowe wymogi UEFA. Wybrane w pierwszym etapie propozycje zostaną poddane szczegółowej analizie i spośród nich wyłonione zostaną te, które znajdą się na liście przedsięwzięć Euro 2012 - informuje Małgorzata Pełechaty, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sportu. Ostatecznego wyboru 16 centrów pobytowych, które zostaną przedstawione UEFA, dokona PZPN we wrześniu 2010 roku.

Już teraz można przypuszczać, że kilka śląskich kandydatur może mieć problem ze spełnieniem międzynarodowych standardów. Ośrodki treningowe powinny bowiem oferować m.in. najwyższej jakości boisko, szatnię o powierzchni 100 m kw., możliwość przeprowadzania treningów zamkniętych. UEFA sugeruje też posiadanie trzech dodatkowych boisk treningowych, w tym jednego ze sztuczną nawierzchnią. Poza tym centra pobytowe powinny być gotowe do użytkowania już na początku 2010 roku.

Dodajmy, że nawet jeśli mecze mistrzostw nie będą odbywały się na Stadionie Śląskim, to nie będzie to miało decydującego wpływu na losy naszych centrów pobytowych. Reprezentacje uczestniczące w imprezie mają bowiem swobodne prawo wyboru ośrodków treningowych i można się spodziewać, że postawią po prostu na najlepsze.

Chorzów na warsztatach

Przedstawiciele Chorzowa - jako jednego z sześciu polskich miast ubiegających się o prawo do organizowania meczów Euro 2012 - uczestniczyli w czwartek w Warszawie w spotkaniu z grupą ekspertów UEFA. Podczas tzw. warsztatów stadionowych przedstawiciele europejskiej federacji dopytywali o postępy w pracach modernizacyjnych Stadionu Śląskiego oraz doradzali nowe rozwiązania.

Reklama