Nowy projekt: Stadion Cracovii

źródło: własne

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2011 roku Cracovia będzie mieć nowy, prawdziwie wielofunkcyjny stadion z halą widowiskową i sceną koncertową. Projekt autorstwa Estudio Lamela ma być realizowany kosztem 145mln zł.

Reklama

Sam stadion ma kosztować ok. 115mln zł, kolejne 30mln to koszt hali. Będzie wznoszony etapami, ale z możliwością rozgrywania meczów w trakcie budowy. Zgodnie z wymogami postawionymi przez władze miasta, na każdym etapie stadion będzie miał przynajmniej 2 500 miejsc dla widzów. W pierwszej kolejności powstanie trybuna główna (południowa), a murawa zostanie obrócona tak, by leżała równolegle do al. Focha. Następnie powstaną kolejno trybuny: wschodnia, północna i zachodnia, a ostatnim etapem będzie budowa hali widowiskowej.

Ze względu na trudne położenie stadionu, trybuny będą miały różną wysokość. Najniższa północna wzniesie się o 10m ponad poziom gruntu, wschodnia o 12, zachodnia o 14 i najwyższa południowa (główna) o 19m. Dzięki takiemu stopniowaniu, stadion wpasuje się dokładnie w otoczenie. Odbije się to oczywiście na konstrukcji samych trybun- tylko trybuna główna będzie dwupoziomowa, pozostałe bedą liczyć po kilkanaście rzędów. Dodatkowo, część krzesełek na trybunie zachodniej zostanie zamontowana teleskopowo, dzięki czemu po ich usunięciu trybuna zamieni się w scenę. Głównym motywem fasady stadionu będą pasy- od strony północnej i południowej w układzie pionowym, od zachodu i wschodu- poziomym.

Poprzedni projekt (z 2004r.) autorstwa krakowskiej pracowni Atrium zakładał o 1 000 miejsc mniejszy stadion z jedną tylko trybuną zadaszoną.

Reklama