Reymonta: zmiany w harmonogramie budowy?

źródło: Gazeta Krakowska; autor: Gutek

Ciągle nie wiadomo, kiedy ruszą prace przy budowie trybuny wschodniej stadionu Wisły. Z początkiem 2008 roku miało się rozpocząć wyburzanie sektora C. Sprawa wcale nie jest jednak przesądzona.

Reklama

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że projekt trybuny wschodniej będzie gotowy do końca roku. Teraz okazuje się, że prace biura architektonicznego Wojciecha Obtułowicza nieco się przeciągną. – Jesteśmy w końcowej fazie projektowania – uspokaja Wojciech Obtułowicz. – Na koniec stycznia będziemy gotowi i wtedy można będzie rozpocząć procedury, związane z przygotowaniem budowy. Okazuje się jednak, że nawet jeśli projekt będzie gotowy do końca stycznia, to wcale nie jest przesądzone, że prace przy trybunie ruszą w pierwszym półroczu.

– Nie chcę na razie mówić o szczegółowych harmonogramach – mówi Barbara Janik, dyrektor krakowskiego biura ds. Euro 2012. – Czekamy na decyzję rządu w sprawie dotacji na stadion. Gdy będziemy wiedzieli, jakimi środkami dysponujemy, będzie można przygotować szczegółowy harmonogram prac. Problem w tym, że ciągle nie wiadomo,na ile Kraków będzie mógł liczyć z budżetu centralnego. Padają różne kwoty, 25 procent wartości inwestycji, 15, a nawet 10. Różnice są znaczące, zwłaszcza że w pierwszym przypadku Kraków mógłby liczyć na ok. 90 mln złotych, a w ostatnim zaledwie na 32.

– I dlatego nie możemy w tym momencie szczegółowo zaplanować prac – dodaje Barbara Janik. – Nie wiemy nawet, czy na 2008 rok w ogóle będą jakieś środki,bo z ministerstwa dochodzą nas sygnały,że może dojść do sytuacji,w której dopiero w 2009 roku będą pieniądze na stadiony. Tłumaczy się to tym, że wtedy ruszy budowa w Warszawie, a zapomina się jednocześnie, że my już jesteśmy kilka kroków do przodu w stosunku do stolicy.

Budowa trybuny wschodniej na stadionie Wisły ruszy na pewno w 2008 roku, bo w budżecie miasta jest zapisane na ten rok 21 milionów złotych na arenę Euro2012 .Pytanie tylko, w którym miesiącu rozpoczną się prace? Najpierw przy wyburzaniu obecnej trybuny (zgoda na to powinna być do końca roku), a następnie przy budowie nowej. – Chcemy tak ułożyć prace, żeby zminimalizować okres, w którym stadion będzie pozbawiony trybuny wschodniej– mówi Wit Nirski z biura prasowego krakowskiego Zarządu Dróg i Transportu. – Dlatego nie chcemy burzyć obecnie stojącej trybuny, a później czekać kilka miesięcy na rozpoczęcie prac przy budowie nowej. Ostrożnie szacując, możemy mówić o trzecim kwartale 2008 roku. Jeśli będą pieniądze, to zaczniemy wcześniej.

To przesunięcie rozpoczęcia prac powinno interesować przede wszystkim kibiców Wisły. Oznacza to bowiem, że jeśli budowa nowej trybuny rzeczywiście rozpocznie się dopiero w trzecim kwartale, to automatycznie będzie ona trwała o tyle miesięcy dłużej. To z kolei oznacza, że przez dłuższy okres niedostępne będą dwie trybuny stadionu Wisły. Wstępnie bowiem planuje się, że pod koniec roku 2008 rozpocznie się również burzenie trybuny zachodniej. W ten sposób z ponad 20 tysięcy miejsc, które mamy obecnie, pojemność stadionu przy ul. Reymonta zmaleje na jakiś czas do niespełna 12 tysięcy. – Najważniejszym terminem, którego się trzymamy, jest połowa 2010 roku – dodaje Barbara Janik. – Wtedy stadion ma być gotowy i będzie.

Reklama