Reymonta: Stadion do połowy 2010

źródło: Dziennik Polski; autor: Gutek

Miasto chce, aby przebudowa stadionu Wisły była jak najmniej uciążliwa dla kibiców. W przyszłym sezonie ma powstać nowa trybuna od strony parku Jordana, a w sezonie 2009/2010 trybuna po przeciwnej stronie.

Reklama

Na oficjalnym portalu internetowym Krakowa podano ramowy harmonogram prac na stadionie. Zgodnie z nim na przełomie tego i przyszłego roku zostanie zakończona budowa pawilonu medialnego. Gotowa jest już koncepcja nowego układu komunikacyjnego stadionu (m.in. parkingi, wjazdy, wyjazdy). Przewiduje się, że w marcu przyszłego roku dla tej inwestycji będzie wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Do tej pory wybudowano trybuny za bramkami, z których kibice korzystali już w rundzie jesiennej. Ramowy harmonogram działań przewiduje, że po zakończeniu wiosennych rozgrywek wyburzona zostanie trybuna C i rozpocznie się budowa nowej trybuny, która ma być oddana do użytku wiosną 2009 roku. Po zakończeniu sezonu piłkarskiego 2008/2009 mają zostać wyburzone obecne sektory A i B oraz trybuny VIP i rozpocznie się budowa nowej trybuny, która ma być gotowa na wiosnę 2010 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę 2010 roku. Zgodnie z wymogami stawianymi przez UEFA. Docelowo stadion Wisły, kandydujący do organizacji Euro 2012, ma pomieścić 33 680 miejsc.

Projekt stadionu powstaje w Studiu Architektonicznym, należącym do Wojciecha Obtułowicza. Pełna dokumentacja projektowa ma być gotowa w styczniu przyszłego roku.

Na dokończenie budowy stadionu potrzeba jeszcze około 320 milionów złotych. W grudniu, w czasie wizyty w Krakowie, wiceminister Sportu i Turystyki Grażyna Leja informowała, żeministerstwo wystąpiło do rządu o dofinansowanie budowy stadionów na Euro 2012 w wysokości 30 procent. To dałoby około 80-90 milionów złotych z centralnego budżetu na stadion w Krakowie, a resztę przekazałoby miasto. - 20 procent jest już przyznane, walczymy o jeszcze 10 procent więcej - mówiła wiceminister Leja.

Tymczasem w budżecie państwa na 2008 roku nie ma pieniędzy na budowę stadionów. Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki uspokaja, że rząd określi zasady dofinansowania miast w 2009 roku po przedstawieniu przez ich władze zakresu planowanych inwestycji i kosztorysów.

Reklama