Nowy stadion dla Aberdeen za 4 lata?

źródło: własne / BBC / The Herald / ThisIsAberdeen.co.uk; autor: Michał

Za tydzień miejscy radni zdecydują o wsparciu dla projektu nowego stadionu w Aberdeen. Obiekt na 22 000 kibiców miałby stanąć nad jeziorem, na południu miasta.

Reklama

Projekt o roboczej nazwie Arena Community Stadium ma kosztować ok. 53mln funtów (ok. 265mln zł). jeśli uda się zabezpieczyć odpowiednio dużo funduszy, pojemność może wzrosnąć do 30 000 miejsc. Najpierw jednak trzeba przeforsować propozycję w Radzie Miasta. Miejska planistka Margaret Bochel w projekcie upatruje szansę na poprawę wizerunku miasta. -Budowa Arena Communty Stadium sprawi, że Aberdeen będzie postrzegane jak miasto dynamicznie rozwijające się.

Taką opinię Bochel zawrze w swoim raporcie, który przedstawi radzie 19. grudnia. Szanse na wsparcie miejskich urzędników są tym większe, że przewodnicząca rady również wypowiada się o inicjatywie z entuzjazmem. -Miejski stadion w tej lokalizacji to bardzo ciekawy pomysł. Przed nam jednak dużo pracy nad zabezpieczeniem finansowania- informuje Kate Dean. Jednak niezależnie od efektu spotkania, problem finansowania nie znika. Miasto może bowiem przeznaczyć na ten cel 8mln funtów, drugie tyle dołoży klub. To ledwie 30% wymaganej sumy, ale projekt jest wciąż w dość wczesnej fazie.

Obecnie Aberdeen swoje mecze rozgrywa na Pittodrie Stadium. Mieści 22 000 kibiców, czyli tyle co planowany nowy obiekt. Jednak nie można tego stadionu powiększyć. Przeciwnie- po planowanych remontach na trzech obecnych trybunach ma zostać zmniejszony do 15 000. Nowy obiekt miałby być gotowy na początek sezonu 2011-2012.

Szkocja chce walczyć o Euro 2016. Jeśli Wyspiarze otrzymają prawa do organizacji imprezy, stadion może liczyć na dofinansowanie z budżetu centralnego. Wówczas jego pojemność musiałaby wzrosnąć do przynajmniej 30 000 miejsc.

Reklama