IO 2012: stadion główny droższy o 77%

źródło: własne / BBC; autor: Michał

Nie tylko w Polsce koszta idą w górę- nowy olimpijski stadion dla Londynu może Anglików kosztować 500mln funtów, podczas gdy w 2004 cenę szacowano na 280mln.

Reklama

W 2004 roku wszystkie miasta kandydujące do organizacji Olimpiady 2012 miały przedstawić prognozy kosztów. Wtedy nowy olimpijski stadion miał kosztować 280mln funtów. Wiele się jednak zmieniło przez trzy lata. Choć wciąż trwają spory na temat kształtu, funkcji i użytkowania obiektu, jego koszt już wzrósł do 496mln funtów, czyli o 77%. Szef komitetu organizacyjnego, John Armitt, winą za wzrost obarczył inflację, podatek VAT, prace ziemne i koszty przebudowy stadionu po Igrzyskach.

Przebudowa ma być bardzo poważna- obiekt ma zmaleć z 80 000 do zaledwie 25 000. Początkowo chciał go odkupić właściciel West Hamu (zainteresowanie wyraził też Tottenham), który poszukuje gruntu pod obiekt na 80 000 miejsc i stadion olimpijski byłby alternatywą w tych poszukiwaniach. Warunkiem było przemodelowanie go na obiekt typowo piłkarski. Władze zdecydowały jednak, że główna arena Olimpiady zostanie zmniejszona i zachowa funkcję lekkoatletyczną. Obecnie głównym kandydatem do przejęcia stadionu po Imprezie jest stołeczny trzecioligowiec- Leyton Orient.

Reklama