Arlington: Pierwszy łuk ukończony

źródło: własne / Dallas Cowboys; autor: Michał

Nie tak wysoki, jak na Wembley, ale rekordowy. Po 14 tygodniach na placu budowy Cowboys Stadium stanął łuk o największej na świecie rozpiętości. Konstrukcja drugiego rozpocznie się wkrótce, a oba zaczną podtrzymywać konstrukcję dachu już za pół roku.

Reklama

Pierwszy na świecie łuk, pod którym teoretycznie można by rozgrywać zawody na ćwierć mili, bo właśnie tyle wynosi odległość między podstawami. Choć łuk na Cowboys Stadium jest o ponad 40m niższy, niż ten z Wembley, to wysokość 89m (ok. 25 pięter) i tak musi budzić uznanie. Wznoszenie ważącej ponad 3 000 ton konstrukcji rozpoczęto drugiego lipca tego roku, a wczoraj osadzono ostatni element. Jeszcze przez 3 lub 4 tygodnie łuk będzie podpierany rusztowaniami, później będzie już stał samodzielnie.

W tym czasie może się już rozpocząć wznoszenie drugiego, bliżniaczego łuku. Pierwsze prace budowlane zaczęły się z początkiem roku i mają zakończyć w 2009r. Jednak już teraz wykonano ok. 40% prac. Trybuny nabierają kształtu, a robotnicy już wkrótce zaczną instalować szklane panele na zewnętrznej fasadzie. Szkło przyczyni się do pobicia kolejnego rekordu- na obu końcach stadionu, za bramkami, powstaną olbrzymie szklane drzwi. Wysokie na 37m i szerokie na 55m ruchome tafle po rozsunięciu otworzą konstrukcję na zewnątrz. Do tego nalezy dodać największy na świecie rozsuwany dach i pojemność 80 000 z możliwością dostawienia 20 000 kolejnych w każdej chwili. Koszt przedsięwzięcia to ok. 1,1mld $. Już w 2011 roku ma się tam odbyć jedno z największych wydarzeń światowego sportu- Super Bowl.

Reklama