Nowe projekty i budowy: Polska i RPA

źródło: własne; autor: Redakcja

Dziś dwa projekty z Polski. Jeden z nich jest już w budowie (Ostrów Wielkopolski), a drugi już niebawem będzie (Lubin). Po raz pierwszy pokazujemy też jak wyglądają place budowy w miastach najbliższego Mundialu- Durbanie i Kapsztadzie.

Reklama

Najgłośniejsza inwestycja ostatnich dni to nowy stadion Zagłębia Lubin. Najważniejsze, że stadion na 16 300 miejsc ma już zabezpieczone finansowanie w wysokości ok. 100mln zł i pierwsze prace mają się rozpocząć jeszcze jesienią. Pierwszym etapem będzie usunięcie niższej części trybun nasypowych i rozpoczęcie konstrukcji trybun w ich miejscu. Stadion będzie przesunięty względem obecnego o ok. 20m, co umożliwi bezkolizyjne rozgrywanie meczów przy publiczności zasiadającej na trybunie głównej. Ta zmieni się na końcu, kiedy 65% nowych trybun będzie już gotowe do zasiedlenia. Znajdzie się na niej 700 miejsc VIP i aż 100 jeszcze wyższej klasy Super VIP. Do tego 32 miejsca dla fanów niepełnosprawnych.

Stadion żużlowy w Ostrowie Wielkopolskim pomieści niewiele mniej kibiców, bo 15 000. To jednak dość odległa wizja- w tej chwili kończą się prace nad nową trybuną główną, która była wymogiem licencyjnym. Kolejne prace uzależnione są od finansowania. Jeśli jednak odpowiednie kwoty uda się zabezpieczyć, ostrowianie będą mogli się szczycić jednym z najefektowniejszych stadionów w Polsce.

A na budowach w RPA lasy dźwigów i tysiące robotników. Częste zmiany pierwotnych projektów doprowadziły do opóźnień, które teraz trzeba nadgonić. Wiadomo już, że Green Point Stadium nie będzie gotowy w ostatecznym terminie, czyli pół roku przed imprezą. Mimo to delegacja FIFA może wciąż zezwolić na rozgrywanie meczów na tym obiekcie, którego ukończenie planuje się na połowę lutego 2010. Niewiele lepiej jest w Durbanie, gdzie ma powstać nieco większy bardziej efektowny Moses Mabhida Stadium. Tam konstrukcja wychodzi już jednak ponad poziom wykopów.

Reklama