Zimbabwe: najważniejsze stadiony zamknięte

źródło: własne / BBC; autor: Michał

Sportowy paraliż i ryzyko katastrofy- taki rezultat może mieć wymiana murawy na drugim co do wielkości stadionie w kraju.

Reklama

Narodowy stadion Zimbabwe (zdolny pomieścić 60 000 kibiców) został zamknięty z powodu prac modernizacyjnych. Jego ponowne otwarcie planowane jest na przyszły rok. Tymczasem ZIFA (krajowa federacja) i FIFA uzgodniły, że na drugim co do wielkości stadionie w kraju - Rufaro Stadium (35 000)- murawa zostanie wymieniona na sztuczną.

Zbiegnięcie się w czasie prac na dwóch największych stadionach stolicy Zimbabwe- Harare, może jednak pociągnąć za sobą bardzo poważne skutki. Cztery kluby w mieście wielkości Warszawy na starcie nowego sezonu nie mają gdzie grać. Czołowe krajowe zespoły Dynamos, CAPS United, Black Rhinos i Monomotapa muszą współnie użytkować Stadion Gwanzura, który jest w stanie pomieścić tylko 15 000 widzów, a już sam klub Dynamos gromadzi na meczach przeciętnie po 30 000 widzów. Władze ligi, z uwagi na słaby stan techniczny i niskie normy bezpieczeństwa, obawiają się najstraszniejszej plagi afrykańskich stadionów- stratowania. trudno też mówić o ustawianiu terminażu dla czterech wielkich klubów przy jednym nie dość dużym stadionie do podziału.

Niestety dla organizatorów, zimbabwański rząd nie tylko nie zgodził się na odłożenie prac na Rufaro, ale po apelacji władz ligi oznajmił, że nie ma już odwrotu od takiej decyzji.

Reklama