Nowe stadiony - budżety rosną

źródło: BBC; autor: Michał

Badanie dowodzi, że przeprowadzka na nowy obiekt zwiększa obroty średnio o 66% w pierwszym sezonie. Przeciętny wzrost frekwencji to 51%.

Reklama

Przedmiotem analizy były angielskie kluby i ich inwestycje od sezonu 1992/3. Prowadząca badania firma rachunkowa Deloitte zauważa, że głównymi źródłami nowych zysków są sprzedaż biletów i działalność komercyjna w obrębie stadionu. Jednocześnie raport Deloitte ostrzega, że ten "efekt nowego stadionu" może szybko przestać działać: Osiągnięcia drużyny muszą dorównywać nowej, poprawionej infrastrukturze, by utrzymać frekwencję na nowym, wyższym poziomie- zwłaszcza wśród kibiców, którzy przed przeprowadzką na mecze nie chodzili- ostrzega Mark Rogers z Deloitte's Sports Business Group.

Od sezonu 1992/3 angielskie kluby wydały ponad 2,2 mld funtów na nowe stadiony. Średnio frekwencja po zmianie boiska rosła o 51%, a najlepiej na zmianie lokalizacji wyszło Middlesbrough. Po objęciu Riverside Stadium liczba widzów na meczach wzrosła o 146%. Najbardziej spektakularnych przenosin dokonały w minionej dekadzie Aresnal, Manchester City i Sunderland. Z puli 2,2mld ponad 75% wydały kluby Premiership, a tylko ok. 500mln pochłonęły obiekty niższych lig, jak Walkers Stadium, Britannia Stadium czy Kingston Communications Stadium.

Jak uważają przedstawiciele Deloitte, głównym katalizatorem przemian był "Raport Taylora" sporządzony po wielkiej tragedii na Hillsbrough w 1989 roku.

Reklama