Więcej kasy na nowy stadion Legii

źródło: sports.pl / PAP; autor: qvist

Rada Warszawy zatwierdziła na czwartkowej sesji zwiększenie ze 180 do 365 milionów kwotę zapisaną w budżecie na budowę stadionu Legii Warszawa przy ulicy Łazienkowskiej 3. Podczas sesji nie było głosów przeciwnych, a od decyzji wstrzymało się 11 radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Dyrektor stołecznego Biura Sportu Wiesław Wilczyński zapewnił, że jeszcze w czerwcu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosi przetarg na budowę obiektu. - Chciałbym podkreślić naszą radość. Pojawiła się realna szansa, że Legia będzie miała wreszcie obiekt na jaki zasługuje. To szansa na budowę wielkiego klubu - ocenił w członek zarządu klubu Jarosław Ostrowski.

- Decyzję Rady Warszawy przyjęliśmy bardzo pozytywnie. Budowa stadionu to od początku był warunek powstania w Warszawie klubu na europejskim poziomie. Teraz musimy nadrabiać wszystkie zaległości, ale wszystko przybiera realną postać - powiedział wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Legii Paweł Kosmala.

- Perspektywy inwestycyjne nabierają kształtu, jaki Grupa ITI zakładała kupując drużynę. Przed nami 2,5 roku prac budowlanych, które trochę utrudnią funkcjonowanie zespołu. Jest to jednak czas na przygotowanie odpowiedniej drużyny, która będzie przyciągać na stadion kibiców. W tym okresie będziemy dbać o stałą poprawę poziomu sportowego - dodał Kosmala.

Miasto już wcześniej otrzymało od Legii gotowy projekt budowlany. Jeśli przetarg zostanie rozpisany w najbliższych dniach, to prace na obiekcie rozpoczną się na początku grudnia. Kibice zasiądą na pierwszej z nowych trybun 9-12 miesięcy po rozpoczęciu prac. Obiekt będzie gotowy w połowie 2010 roku. Ma mieć cztery gwiazdki w standardzie UEFA.

- Dokumenty przetargowe są przygotowane, więc wierzę, że zgodnie z zapowiedziami miasto szybko go ogłosi. Termin grudniowy rozpoczęcia prac jest realny - liczymy, że nie będzie żadnych protestów. Mamy też nadzieję, że warunki atmosferyczne będą sprzyjające. Dzisiejsze technologie pozwalają na prowadzenie większości prac także zimą - ocenił Kosmala.

Całkowita pojemność nowego stadionu wyniesie 34 500 miejsc, przy zastosowaniu miejsc stojących dla kibiców z dzisiejszej "Żylety" - najbardziej zagorzałych fanów Legii. Specjalnie dla nich zostanie wydzielona część trybuny za bramką od strony ulicy Łazienkowskiej, gdzie będą pneumatycznie składane krzesełka. W przypadku spotkań w europejskich pucharach obiekt będzie mógł gościć 31 800 widzów.

Reklama