Lubin: Zagłębie będzie miało nowy stadion i hotel

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław; autor: Gutek

Zagłębie Lubin ma już zapewnione 100 milionów złotych na budowę nowego stadionu piłkarskiego. Klub chce również wybudować czterogwiazdkowy hotel, tak aby obiekt Zagłębia mógł być ośrodkiem treningowym podczas Euro 2012

Reklama

- We wtorek wieczorem rada nadzorcza KGHM Polska Miedź SA podjęła decyzję o dokapitalizowaniu SSA Zagłębie Lubin sumą 100 milionów złotych - informuje Radosław Poraj-Różycki, rzecznik firmy.

Jest przesądzone, że całość sumy zostanie przeznaczona na budowę nowego stadionu piłkarskiego Zagłębia Lubin. Na ukończeniu są już negocjacje z polsko-niemieckim konsorcjum, które wybuduje obiekt. Za kilka dni Zagłębie zorganizuje konferencję prasową, na której przedstawi wizualizację nowego stadionu.

- W Zagłębiu rozpocząłem pracę 8 sierpnia minionego roku i od tego momentu robiłem wszystko, aby wreszcie doprowadzić do rozpoczęcia tej inwestycji - zaznacza Robert Pietryszyn, prezes klubu. - Były różne momenty. Czasami wszystko wskazywało, że inwestycja jest pewna, później znowu mieliśmy pod górkę i wydawało się, że z planów budowy nic nie wyjdzie. Cieszę się, że rada nadzorcza zaakceptowała nasze plany. Najważniejsze, że zacznę tę inwestycję, choć nie wiem, czy dane będzie mi ją zakończyć - zastrzega się Pietryszyn.

Przedstawiciele klubu zakładają, że budowa powinna rozpocząć się za kilka miesięcy i zakończyć w 2009 roku. KGHM przeznaczy na budowę 100 mln złotych, choć już dziś wiadomo, że inwestycja będzie droższa. Prezes Pietryszyn twierdzi, że o 15-20 procent.

- Potrzebujemy jeszcze trochę pieniędzy i będziemy ich szukać wszędzie. Chcemy rozmawiać z władzami miasta Lubina, ale także z marszałkiem województwa. Są też inne możliwości pozyskania pieniędzy. Teraz, gdy mamy pewność, że KGHM przekaże większość funduszy na stadion, możemy szukać brakujących środków. Chcemy, aby w Lubinie powstał ośrodek treningowy dla reprezentacji, które będę uczestniczyć w finałach Euro 2012 - analizuje Pietryszyn.

Aby Lubin mógł spełniać warunki wymagane przez UEFA, w mieście musi powstać czterogwiazdkowy hotel. I taki jest w planach.

- Jesteśmy gotowi wziąć kredyt, aby wybudować hotel - podkreśla prezes Zagłębia. - Dziś w Polsce praktycznie co drugie miasto przechwala się, że wybuduje nowoczesny stadion piłkarski. Ale poza obietnicami na razie niewiele z tego wynika. To wcale nie jest takie łatwe. Właścicielem Zagłębia jest bardzo solidna i bogata firma, a nasze starania o sfinansowanie inwestycji trwały rok. Najważniejsze, że wszystko dobrze się skończyło - podsumowuje Robert Pietryszyn.

Reklama