Nowy stadion dla Galatasaray

źródło: własne; autor: Michał

Po ponad dekadzie przygotowań i prób, po milionach dolarów wyrzuconych w błoto- władze klubu ze Stambułu pokazały projekt nowego stadionu. To już trzeci i, jak się wydaje, ostateczny projekt. (film)

Reklama

Zaprezentowane w tym tygodniu nowe Ali Sami Yen ma mieć 53 500 miejsc siedzących i powstanie w zupełnie innym miejscu, niż obecny obiekt. Wyglądem będzie zbliżony do Amsterdam ArenA i nie ma w tym przypadku. W tworzeniu projektu brała udział Amsterdam ArenA Advisory, która na co dzień zarządza tym holenderskim stadionem. Poza AAA, w przygotowanie koncepcji zaangażowane są niemieckie ASP Stuttgart GmbH, Schlaich Bergermann and Partner oraz tureckie biuro Yüksel Proje. Wynikiem tej współpracy jest wyjątkowo imponująca wizja stadionu z rozsuwanym dachem nad murawą i trójpoziomowymi trybunami. Na sektorach wzdłuż boiska między drugim a trzecim poziomem znajdzie się miejsce na przeszklone loże VIP, których liczba jest szacowana na 150, choć istnieje możliwość jej zwiększenia. Pod konstrukcją stadionu znajdzie się miejsce na 3 000 miejsc parkingowych, centrum handlowe, pomieszczenia klubowe, dla zawodników i mediów.

Jeśli nie będzie opóźnień, stadion powinien być gotowy już w sezonie 2009/2010. Koszt inwestycji wstępnie jest szacowany na ok. 100mln $, ale należy się spodziewać, że wraz z mijającym czasem będzie rósł. To już trzecie podejście Galatasaray do nowego stadionu. Pierwszy projekt z 1996 roku o zbliżonej pojemności nie został wprowadzony w życie z powodu olbrzymich kosztów (ok. 120mln $). W 2001 opracowano więc znacznie prostszą koncepcję stadionu o pojemności nieznacznie powyżej 40 000. Jednak mimo olbrzymiej różnicy w kosztach (zaledwie 40mln $) i tak nie udało się zabezpieczyć funduszy na ten cel. Dwa lata później wróciła pierwsza koncepcja, choć odchudzona o centrum handlowe i biurowiec, które miały być częścią stadionu pierwotne. Mimo to Galata wciąż urzęduje na wyjątkowo skromnym Ali Sami Yen o pojemności 22 000 miejsc. Tymczasem liczba kibiców tego kubu sięga według różnych szacunków nawet 22 milionów.

Dziś prezentujemy krótki film z oficjalnej prezentacji obiektu w Stambule. Mamy nadzieję, że już wkrótce zaprezentujemy dokłądne wizualizacje tego projektu.

Reklama