Nowy stadion: Stade de la Maladière

źródło: własne

Pod koniec lutego w szwajcarskim mieście Neuchâtel otwarto nowy wielofunkcyjny obiekt piłkarski. Od dziś możecie oglądać pierwsze zdjęcia nowego stadionu.

Reklama

Na inaugrację gospodarze, zespół Neuchâtel Xamax, pokonali Chaux-de-Fonds 3:2. Wynik sprawił z pewnością radość kibicom drugoligowej drużyny, którzy licznie stawili się na otwarcie, wspierając zespół dopingiem i prezentując fektwną oprawę. Wśród 12 000 miejsc tylko pojedyncze krzesełka pozotały wolne.

Ale arena piłkarska to tylko część kompleksu, który kryje się pod nazwą Maladière. Budowany od 2004 roku zespół zawiera także centralę zintegrowanego ratownictwa (SIS- pogotowie ratunkowe i straż pożarna)- pod trybunami znalazło się miejsce dla kilkudziesięciu radiowozów. W związku z gęstą zabudową pod stadionem parkować mogą również kibice, przewidziano dla nich 930 miejsc. Na wyższym poziomie 27 000 metrów kwadratowych zarezerwowano na cele komercyjne, w tym supermarket i 16 butików. Do tego w obiekcie znalazło się miejsce dla 6 sal gimnastycznych.

Cały kompleks powstał przy współpracy miasta i inwestorów prywatnych. Według pierwszych szacunków koszty miały się zamknąć poniżej 200mln franków, ostatecznie przekroczyły 230. Budowa trwała prawie 3 lata, a obiekt oddawany był do użytku etapami- sale gimnasyczne i powierzchnie handlow jeszcze w 2006, część ratunkową i stadion w lutym tego roku. Oficjalne ceremonie otwarcia, zwane "Świętem Stadionu" władze planują na 22-24.06.2007.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji projektu i ukończonego stadionu z pierwszą porcją zdjęć z inauguracji.

Reklama