Nowe projekty: zachodnia, środkowa i wschodnia Europa

źródło: własne

Dziś dodajemy aż pięć nowych stadionów, które mają powstać lub już powstają w Europie. Od słonecznej Barcelony na południowym zachodzie po Sankt Petersburg na północy i Donieck na wschodzie, z Warszawą w centrum.

Reklama

Największy z tej piątki powstaje w największym kraju świata, czyli w Rosji. „Wenecja Północy” doczeka się wielkiego obiektu światowej klasy. Już w 2009 roku widzowie będą mogli podziwiać wydarzenia sportowe, kulturalne, a także... zachód słońca na Bałtyku na Gazprom-Arena. Obiekt zaprojektowała wybitna postać japońskiej myśli architektonicznej- Koshi Kurokawa, który udostępnił nam prezentowane materiały. Zgodnie z projektem stadion będzie dysponował pełnym zadaszeniem, z takim samym systemem rozsuwania materiału nad murawą, jak oddany do użytku pięć lat temu Toyota Stadium. Dla odpowiedniego nasłonecznienia murawa będzie wysuwana pod trybunami na zewnątrz stadionu. Sam obiekt będzie korzystał z naturalnej wentylacji, energii słonecznej i wody deszczowej dla zminimalizowania kosztów utrzymania. Odwiedzający będą za to mogli skorzystać z bardzo szerokiego wachlarza usług, od kąpieli SPA po spacer wokół korony stadionu z widokiem na brzeg morza.

Niewiele mniejszy ma być Stadion Narodowy w Warszawie. Ma powstać w miejscu słynnego „Jarmarku Europa” i oferować widzom 60 000 miejsc siedzących. To przyszła część gigantycznego wielofunkcyjnego centrum konferencyjno-handlowo-rekreacyjno-hotelowego. Koszt całości równie imponujący jak rozmiar inwestycji- 820mln €. Prezentowane materiały mogą jednak ulec zmianie.

O dziesięć tysięcy miejsc mniej będzie miał nowy stadion niedawnego rywala Legii Warszawa- Szachtara Donieck. Zaprojektowany przez jedną z największych na świecie firm projektowych (Arup- współautorzy m. in. Opery w Sydney oraz stadionów: Allianz Arena, Stadionu Olimpijskiego w Pekinie, Coventry Arena, City of Manchester Stadium, Stadio San Nicola i wielu innych) gigant będzie spełniał wszelkie wymogi i otrzyma 5 gwiazdek od UEFA, co pozwoli mu ubiegać się o największe piłkarskie imprezy na Kontynencie. Rozmach projektu (o roboczej nazwie Shakhtar Stadium) może pomóc w staraniach Polski i Ukrainy o organizację Euro2012. Otwarcie przewidziano już za niespełna pół roku.

Kolejne dzieło pracowni Arupa to Estadio Nou Sarrià, budowany właśnie nowy stadion Espanyolu Barcelona. Według informacji klubu ten czterdziestotysięcznik będzie mógł zostać rozbudowany o kolejne dwa tysiące, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Najmniejszy z prezentowanych dziś stadionów również jest już w budowie w leżącym opodal Doniecka Dniepropietrowsku. Stadion Meteor ma być kolejną prezentowaną przez nas areną Euro2012, jeśli organizacja tej imprezy zostanie przyznana Polsce i Ukrainie.

Reklama