Euro 2012: Delegacja UEFA odwiedziła Poznań

źródło: interia.pl / PAP; autor: Nightaangel

Przedstawiciele Komisji Oceniającej UEFA we wtorek przed południem wizytowali Poznań. Delegaci UEFA najwięcej uwagi poświęcili Stadionowi Miejskiemu i jego rozbudowie.

Reklama

Kilkuosobowa komisja UEFA wizytę Wielkopolski rozpoczęła od portu lotniczego Ławica. Delegatów interesowała dalsza rozbudowa lotniska, jego przepustowość i liczba miejsc parkingowych. Pytali również o czas przejazdu z Ławicy na stadion i do centrum miasta.

Ważnym punktem pobytu w Poznaniu komisji UEFA była prezentacja Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej. Przedstawiciele europejskiej centrali piłkarskiej mogli zapoznać się z całą infrastrukturą obiektu, planami rozbudowy stadionu, wyposażeniem gabinetów odnowy biologicznej, a także historią klubu piłkarskiego KKS Lech. Delegaci UEFA zadawali gospodarzom stadionu mnóstwo pytań.

"Pytań rzeczywiście było sporo. Niektóre był tak szczegółowe, że odpowiedzi szukać trzeba było gdzieś w dokumentach. Na wszystkie zapytania uzyskali odpowiedź, nawet na tak z pozoru dziwne, jak na przykład, o której godzinie cień kładzie się na boisko. Albo gdzie jest wschód, a gdzie zachód. Ale jest to normalna procedura UEFA" - wyjaśnił prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Podczas audiowizualnej prezentacji miasta w ratuszu, prezydent Poznania Ryszard Grobelny podkreślał atuty stolicy Wielkopolski. "Naszą strategią jest rozwój miasta przez sport. Poznań stawia na sport - takie jest nasze hasło" - powiedział Grobelny.

"Mamy olbrzymie doświadczenie w organizacji dużych imprez sportowych. W samym tylko 2006 roku organizujemy osiemnaście międzynarodowych zawodów, jak na przykład Puchar Świata w kajakarstwie i wioślarstwie, mistrzostwa Europy weteranów w lekkiej atletyce, piłkarskie mistrzostwa Europy do lat 19. Właśnie rozpoczynamy starania się o organizację Uniwersjady 2011" - dodał.

Przedstawicieli UEFA zainteresował fakt ubiegania się Poznania o uniwersjadę. "Czy wymagania Światowej Federacji Sportu Studenckiego nie będą sprzeczne z naszymi?" - pytał Harry Been, członek komitetu UEFA ds. drużyn narodowych.

"Jeśli chodzi o piłkę nożną, to musimy dysponować stadionem na co najmniej 35 tysięcy widzów. Pozostałe wymagania dotyczą m.in. hal sportowych, posiadania pełnowymiarowego basenu i budowy miasteczka uniwersjadowego" - wytłumaczył prezydent Grobelny.

Na zakończenie wizyty przedstawiciele komisji UEFA przespacerowali się po Starym Rynku i Placu Wolności, gdzie mają być zlokalizowane miejsca wspólnego kibicowania, tzw. strefy dla fanów. Szczególne wrażenie na delegatach wywarły setki dzieci ubranych w biało-czerwone koszulki.

"Dało się tutaj wyczuć oddech fanów. To był naprawdę dobry pomysł z kibicami na ulicach. Pamiętajcie, że mistrzostwa Europy to nie tylko mecze piłkarskie. Pomyślcie, co możecie w tym czasie zrobić dla swoich mieszkańców" - zaapelował do władz Poznania Been.

Reklama